Kalousek? Nejlepší antikoncepce společnosti za posledních 30 let!

Praha - Sociální demokraté putují po České republice a ve velkých městech debatují s občany o svém novém programu, zejména o daňové a důchodové reformě. Ve čtvrtek dorazili i do Prahy a kromě diskuze s plným sálem Kongresového centra se s chutí naváželi do členů vlády - zejména do Miroslava Kalouska. EuroZprávy.cz byly u toho.

Debata ČSSD o novém programu

Vedení sociální demokracie se za poslední měsíc a půl již podesáté sešlo s běžnými lidmi, aby s nimi diskutovalo o svém novém programu - vlastních návrzích reforem. Tentokrát "sedm statečných" zavítalo do hlavního města a v očekávání velkého počtu zájemců přišli rovnou do Kongresového centra.

A sál se skutečně postupně zaplnil, i když nepraskal ve švech. A i z letmého pohledu bylo zřejmé jedno - většinu zájemců o diskuzi tvořili postarší lidé a důchodci, mladých bylo pomálu. Mezi lidmi však byli zamíchaní i členové "socdem", kteří nediskutovali, jen seděli v publiku. Lidé se tak mohli setkat například s Jiřím Dienstbierem či Marií Benešovou.

Za oranžovým stolem na pódiu pak seděli ti nejvyšší a nejdůležitější zástupci strany. A jako první si vzal slovo předseda Bohuslav Sobotka. "Změny, které prosadila pravice jenom svojí většinou, nejsou trvalé," prohlásil ve svém úvodním projevu a dodal, že pokud se straně podaří vyhrát volby, smete reformy ze stolu.

Pak už se ke slovu dostal "odborník" na důchodovou reformu Vladimír Špidla, který levicovou verzi vytvářel spolu s dalšími experty. Připravil si názornou prezentaci a celý sál ho se zájmem poslouchal. "Důchod není sociální dávka. Důchod je právo, které člověk získá tím, že celý život pracoval a odváděl prostředky  ve prospěch předchozí generace. Nikdo to nedostává zadarmo," zdůraznil bývalý eurokomisař Špidla.


(Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)


Třetí důchodový pilíř? A k čemu?

Dodal, že snaha vlády zřídit třetí pilíř je zcela špatná. Proč? "Změny důchodů jsou proces. Důchodové systémy nesnášejí revoluci – a to, co navrhuje vláda, je revoluce. A to si vždycky odnese velmi mnoho lidí," varoval a sklidil potlesk.

Ostatně třetí pilíř je podle něho velmi podivná věc. "Vláda chce zavést třetí pilíř. Když ho studujete, nepřijdete na to, proč. Není tam žádný rozdíl. Důvod je ve skutečnosti jednoduchý – třetí pilíř je takzvaně dávkově definovaný. To znamená, že na rozdíl od současného důchodového připojištění, kde je povinnost takzvané kladné nuly, kde riziko musely vyrovnávat akciové společnosti ze svého majetku, tak v Kalouskově systému veškeré riziko padá na účastníky. Kalousek tímto osvobozuje kapitál z pout, z okovů, které mu dával sociální stát," prohlásil.

A dodal, že ČSSD hodlá zachovat nynější průběžný systém. Jen do něj chce dodat víc prostředků a vytvořit rezervu, kterou využije mezi lety 2040 až 2060, kdy má být na jednoho ekonomicky aktivního člověka jeden důchodce (podle ČSSD to bude 1,6 aktivních na jednoho seniora).(Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)


Kalousek je trvalka i antikoncepce

Po Špidlovi promluvil stínový ministr financí, Jan Mládek. Ten představil daňovou reformu podle představ ČSSD. Rozepisování jednotlivých bodů by zabralo hodně místa, takže by se to dalo shrnout jednoduše: zvýšení daní bohatým, znovuzavedení dvou sazeb DPH (10 a 20 procent), zdanění hazardu 21 procenty či zdanění nedoložitelného vlastnictví majetku 76 procenty.

Mládek byl o poznání sušší než Špidla, ale lidé mu přesto naslouchali a zároveň na lístečky sepisovali své dotazy na představitele ČSSD. Dostali k tomu i stylově oranžovou propisku - ovšem ne se znakem strany, nýbrž se jménem pražského zastupitele Petra Hulinského. To ale nikdo neřešil.

Pak lístečky odevzdali a politici začali odpovídat. Hned první otázka byla typicky "protikalouskovská": "Jak zlikvidovat Kalouska?"

Bohuslav Sobotka se nejprve smál. "Miroslav Kalousek je skutečná trvalka české politiky," prohlásil a dodal, že likvidovat ho nebude - stačí, když se nebude dostávat k významným funkcím.

Pak přišly vážnější dotazy. Lidi zajímalo nejen to, jak to bude s reformami, ale i jak se strana staví k problémům na Šluknovsku, co říká na odchod Jiřího Paroubka nebo s kým by v případě výhry příštích voleb utvořila koalici.

"Musíme udělat koalici spolu s takovou stranou, která nám umožní realizovat náš volební program – obhájit zájmy středních a nízkopříjmových skupin a napravit chyby současných pravicových reforem. Musíme hledat průnik a budeme hledat koaličního partnera mezi těmi, kdo se do příští poslanecké sněmovny dostanou – a to se v tuto chvíli nedá úplně přesně definovat. Jsem ale přesvědčený, že Věci veřejné v příští poslanecké sněmovně nebudou," odpověděl Sobotka.

A aby to nebylo tak suché, zaperlil i Vladimír Špidla. Řečníci se často strefovali do vlády a kritizovali její kroky, největším "oblíbencem" však byl ministr financí Kalousek. A tak když padl dotaz, jakou bude mít strana prorodinnou a propopulační politiku, Špidla toho hned využil.

"Kalouskova politika je nejúčinnější antikoncepce za posledních 30 let," řekl bezelstně a sklidil pobavený potlesk i smích.(Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)

Témata: ČSSD | Bohuslav Sobotka

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama