Bezdomovců extrémně v ČR přibývá. Jde o život!

Praha - VAŠE PŘÍBĚHY - Emilii zemřeli blízcí a ona situaci řešila alkoholem, Hance zemřel manžel a vyhodili ji z bytu, kde její tchýně nasekala dluhy. Tak i jinak se mnozí dostali na ulici. Zvlášť nyní, když začíná mrznout, je i další opět čeká boj o holé přežití.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Lidé bez domova vyprávěli nedávno v Poslanecké sněmovně své osudy. Cesty, které je dostaly na ulici, byly rozličné, dokazovaly to, že na ulici se může ocitnou doslova každý. Emilii, ženě ve středním věku, zemřeli blízcí, což řešila alkoholem, podnik, kde byla zaměstnaná, šel navíc do privatizace a ona přišla o práci, majitelka bytu ji vyhodila a Emilie prozatím na rok zakotvila v Armádě spásy, co bude dál, neví. I na začátku příběhu čtyřiapadesátileté Hanky byla smrt - zemřel jí manžel, jehož zadlužená matka vlastnila byt, kde všichni bydleli, netrvalo to dlouho a Hanka se ocitla bez střechy nad hlavou, dnes prodává Nový Prostor, vydělá si na jídlo, oblečení a nocleh. Šestatřicetiletá Alžběta je bez domova již šest let, měla přítele, který jí kradl peníze, nezbylo jí na nájem, pomohla jí až přítelkyně z Rozkoše bez rizika.

Obdobně smutné jsou i příběhy mužů. „Na ulici jsem se dostal vlastní vinou. Byl jsem po výkonu trestu, neměl jsem bydlení,“ řekl Ladislav, který nocuje na pražské lodi Hermes, určené lidem bez domova, a je prodejcem Nového Prostoru. Inka Králová z Armády spásy uvedla, že bezdomovectví se týká i seniorů. Někteří v jejich zařízení čekají na přechod do domova seniorů i pět let. Poslankyně Lenka Kohoutová (ODS), pod jejíž záštitou se setkání bezdomovců uskutečnilo, uvedla, že chce lidem bez přístřeší pomoci navrátit se zpět. Chce poznat jejich problémy, proto chodí jako dobrovolnice pomáhat do neziskové organizace. Paradoxem v této souvislosti zůstává, že je spolu s poslankyní Ivanou Řápkovou (ODS) například spoluautorkou návrhu zákona o pomoci v hmotné nouzi, který schválili zákonodárci a na základě kterého budou moci exekutoři dlužníkům zabavovat jednu z dávek v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí - a ponechat jim jen existenční minimum ve výši 2020 korun měsíčně. Podle opozičních politiků právě tím může eskalovat bezdomovectví.

Kohoutová upozornila na absenci zákona o sociálním bydlení, ráda by jej prosadila. Chybí podle ní startovací byty pro mladé lidi.“ Problémy mají především děti, které opustí dětské domovy a nemají kam jít,“ uvedla Kohoutová. Problém mají podle ní i lidé po výkonu trestu, kteří těžko shánějí práci. V diskusi z úst sociální pracovnice a představitele Úřadu práce zazněly výtky k takzvané sociální reformě, na základě které bude z obcí a městských částí právě na Úřady práce přesunuta sociální péče včetně výplaty dávek. Podle odborníků přitom umějí lidem v sociálním vyloučení nejúčinněji pomoci v obcích a v městských částech, kde je dlouhodobě znají. Nový systém bude podle nich odosobněný a pomoc jen zkomplikuje. V diskusi zazněl i názor, že k bezdomovectví v Česku přispěly krachy továren a likvidace podnikových ubytoven a bytů. Ty doposud nová výstavba, kde jsou byty prodávány za nedostupné ceny, nenahradila.

Počet lidí bez  přístřeší jde v České republice do desetitisíců, jen v Praze jsou asi 4000 bezdomovců nejen z hlavního města,  z toho pětina žen. „Podle odhadů se má počet lidí bez přístřeší do roku 2014 zvýšit až na 6600 lidí, v roce 2020 dokonce na 13 tisíc. Přibližně 5 až 10 tisíc domácností je navíc bezdomovectvím akutně ohroženo,“ varuje poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM). Zima je pro bezdomovce nejsložitějším obdobím, bojují pravidelně o holý život a někteří, v důsledku mrazů, rok co rok umírají. Hlavní město Praha nedávno schválilo koncepci pro postupné řešení bezdomovectví na léta 2012 až 2020, vyplývá z ní, že kapacity služeb pro lidi bez přístřeší jsou nedostačující, především kapacita lůžek, kterých je v Praze něco málo přes čtyři stovky. V hlavním městě se proto například otevře nový azylový dům pro ženy. Další kroky jsou plánovány.

Loading...
Témata: Bezdomovci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si střílí z Babiše. Jeho twitter využívají jako svéráznou seznamku

20.10.2019 15:56 Desítky lidí začaly o víkendu využívat twitterový účet premiéra Andreje Babiše (ANO) jako svéráznou…

Paličatý beran zastavil vlak u Šternberka, nakonec potrkal majitele

18.10.2019 10:38 Paličatý beran na útěku zastavil u Šternberka na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nechtělo…

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama