Praha přijde o miliardy z EU, kvůli smlouvě s Veolií

Praha - Šest miliard korun pro stavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově Praha nedostane. Posudek skupiny evropských poradců Jaspers bude negativní kvůli smlouvám s firmou Veolia, která by čističku provozovala, řekl ve čtvrtek Mediafaxu zdroj obeznámený s jednáním.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Dnes proběhlo na ministerstvu životního prostředí (MŽP) jednání na úrovni MŽP, magistrátu a evropských poradců Jaspers, kde podle informací zaznělo, že žádost hlavního města o dotaci na dostavbu a rekonstrukci ÚČOV Praha nemá šanci na úspěch," uvedl zdroj.

Radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS), který se jednání za město účastnil, sdělil: "Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z evropských fondů."

Zásadní překážkou je právě ona smluvní struktura vodohospodářské sítě v Praze, kterou na základě smluv uzavřených v minulosti provozuje společnost Veolia. Smlouvy jsou totiž podepsané na příliš dlouhou dobu. Platí až do roku 2028.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v této souvislosti uvedl, že se potvrdila obava, kterou město předpokládalo. "Snažili jsme se za poslední rok udělat vše, aby vynaložené náklady a desetileté úsilí boje o dotaci nepřišlo vniveč. Přitom za poslední rok byly výrazně rozvolněny podmínky tendru s názvem Celková přestavba a rozšíření ÚČOV, proběhla řada jednání s Jaspers i DG Regio. Nyní je třeba tento vývoj přijmout, dnešní stav zanalyzovat a okamžitě začít připravovat k realizaci řešení, na základě kterých magistrát vyřeší problém čištění odpadních vod bez peněz z Evropské unie a pomoci ministerstva životního prostředí," prohlásil Svoboda. Podle jeho slov je nyní potřeba otočit list a začít hledat nové řešení.

Mluvčí magistrátu Tereza Krásenská za Prahu řekla, že hlavní město bude jednat do poslední chvíle. "Samozřejmě snahu o získání evropské dotace jen tak nevzdáme. Účastníme se všech jednání," uvedla Krásenská.

MŽP je zatím zdrženlivé, s reakcí se zatím rozhodlo počkat. "Ministerstvo životního prostředí čeká na oficiální zápis. Do té doby nebudeme tuto věc komentovat, rozhodnutí Prahy však budeme respektovat," uvedla mluvčí rezortu Michaela Jendeková s tím, že oficiální materiály z EU by mělo ministerstvo držet v ruce v řádu několika dní.

Českou republiku by tím pádem mohly čekat pokuty od Evropské unie, v přístupových dokumentech se stát zavázal ke zlepšení kvality vod. Jedním z projektů měla být také pražská ÚČOV.

Tato zpráva nepotěší ani konsorcium firem SMP, Hochtief, WTE Wassertechnik a Degremont, které vloni zvítězilo v tendru na dostavbu čističky. Smlouva je totiž platná jen pokud by Praha peníze dostala.

Témata: Praha | dotace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama