Skandál! Podvodníka z kauzy H-systém propustí z vězení

Praha - Za skandální a nezákonné označila rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, který nepravomocně umožnil podmíněné propuštění z vězení zakladatele H-Systému Petra Smetky, advokátka podvedených klientů Hana Marvanová. Soud porušil trestní zákoník i trestní řád, řekla Marvanová v pátek Mediafaxu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přestože rozhodnutí soudu ještě není pravomocné a může ho zvrátit případná stížnost Obvodního státního zastupitelství, rozhodla se Marvanová podat vlastní stížnost soudu, státním zástupcům i ministerstvu spravedlnosti. Důvodem stížnosti je podle jejích slov fakt, že soud rozhodl v rozporu se zákony. "Soud je při posuzování žádosti o podmíněné propuštění povinen přihlédnout k tomu, zda odsouzený částečně nebo zcela nahradil či jinak odčinil škodu způsobenou trestným činem. V tomto případě to soud evidentně neposuzoval," uvedla Marvanová.

Jak totiž upozornila, od roku 2008 je součástí trestního spisu vyjádření bývalých klientů H-Sytému, že Smetka nejenže neuhradil podvedeným lidem ani korunu, ale navíc se pokusil protiprávně vyvést svůj majetek, aby o něj nepřišel. "Proto také bylo zahájeno vyšetřování a byl zajištěn majetek odsouzeného," připomněla loňský vývoj Marvanová. Podezření na nelegální vyvádění majetku prověřuje policie, zatím bez konkrétních zjištění, vyšetřování by mělo být ukončeno v březnu.

Marvanová navíc napadá verdikt soudu proto, že o propuštění Smetky rozhodoval soud bez spisu, což je podle ní v rozporu s trestním řádem. "Pokud by Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodoval podle zákona, měl soudce žádost o podmíněné propuštění zamítnout," je přesvědčená advokátka.

Realitní společnost H-Systém založil Petr Smetka roku 1993. Podle rozsudku nalákal na levné bydlení tisícovku klientů, od počátku jednal s podvodnými úmysly. Z peněz klientů, kteří do výstavby bydlení vložili zálohy, totiž manažeři společnosti investovali do zcela jiných projektů. Navíc lidem zcela zatajili, že pozemky, na nichž má stát jejich nový domov, jsou zastaveny ve prospěch banky. Soud ho za to poslal na 12 let do vězení.

Témata: soudy | zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama