Na protestní akci proti smlouvě ACTA se sešlo několik desítek lidí

Praha - Na protestním shromáždění proti podpisu smlouvy ACTA se na pražském Václavském náměstí sešlo v sobotní poledne několik desítek lidí. Policie situaci pouze monitorovala, sdělila Mediafaxu mluvčí pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Shromáždění na protest proti podpisu dohody ACTA, zaměřené proti obchodu s padělky, svolali lidé po sociálních sítích, měla by se konat na největších náměstích všech krajských měst v sobotu od devíti ráno do čtyř odpoledne.

"Na Václavském náměstí bylo před polednem asi 20 protestujících," uvedla Zoulová s tím, že účastníci akce měli bílé masky a prapor s lebkou. Policisté ale nemuseli řešit žádné incidenty. Po 13. hodině, kdy měla akce podle webu Pirátské strany končit, nebylo již okolo sochy sv. Václava po demonstrujících ani památky. V Česku se tak zatím nezopakovala situace ze sousedního Polska, kde proti podpisu dohody demonstrovaly tisíce lidí i někteří poslanci parlamentu.

Hlavní protestní akci ale Pirátská strana chystá na čtvrtek. Ta by se měla uskutečnit od 14 hodin v okolí Poslanecké sněmovny a přihlásilo se na ni už přes 1200 lidí.

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání společně s dalšími 22 zeměmi EU ve čtvrtek v japonském Tokiu. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače. Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní provozovatele online služeb přinutit, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.

Velké pouliční protesty proti podpisu smlouvy již zažilo Polsko. Hackeři ze skupiny Anonymous na postupné schvalování ACTA zareagovali vystupňovanými útoky. Ve středu se jim podařilo ochromit provoz webu Evropského parlamentu, souběžně napadli vládní servery v Česku, Polsku, ve Francii a v Irsku.

Témata: Demonstrace | internet
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Telička se zlobí kvůli střelbě ve Štrasburku: Humus. Kam až lidé mohou…

12.12.2018 22:15 Aktualizováno Noční střelba zasáhla i poslance Evropského parlamentu včetně českých zástupců, kteří se tento…

Konec letitých přátelství? Halík se handrkuje s Dukou i Piťhou,…

12.12.2018 21:52 Kněz a profesor Filozofické fakulty UK Tomáš Halík se ve včerejším prohlášení vyjádřil k písemnému…

Statisíce Čechů v ohrožení? V případě války Praha zachrání jen půl milionu…

12.12.2018 19:07 V 741 funkčních stálých úkrytech, ochranných systémech metra a v tunelu pod Strahovem by našlo…

Zájem o charitu roste. Lidé posílají dary, mnozí vyráží i do terénu

12.12.2018 16:07 Průměrná hrubá mzda stoupla podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí na více než 31…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama