Rodina se loučila s legendárním skokanem na lyžích Raškou

Frenštát pod Radhoštěm - Rodina a nejbližší přátelé se v sobotu naposledy rozloučili s legendárním skokanem na lyžích Jiřím Raškou, který zemřel 20. ledna po dlouhé nemoci v novojičínské nemocnici ve věku nedožitých 71 let. Pohřeb olympijského vítěze se konal ve smuteční síni ve Frenštátě pod Radhodštěm.

Přidejte svůj názor

Mezi smutečními hosty byla celá řada známých olympioniků jako Věra Čáslavská, Dana Zátopková či Imrich Bugár. Přišel ale také známý automobilový závodník a vítěz rallye Dakar Karel Loprais. "Nechce se věřit, že se už mezi námi neobjeví. Ale bude žít dále v našich srdcích, v našich raškovských vzpomínkách. Parafrází slov Oty Pavla se chce říct: Veliká škoda, že pohádka o Raškovi končí," řekl Oldřich Svojanovský z Českého olympijského výboru, který obřad vyplnil krátkým proslovem. Dlouhé minuty u zesnulého stála nejbližší rodina. Manželka Věra, syn Jiří i vnuk a také bývalý skokan Jan Mazoch.

O den dříve využily možnost při veřejném rozloučení stovky Raškových obdivovatelů. U rakve drželi čestnou stráž jeho skokanští kolegové z tréninkové skupiny Remsa Boys. S bývalými skokany se na pódiu vystřídaly i současné naděje skokanského sportu.

Jiří Raška se proslavil vítězstvím na zimních olympijských hrách v Grenoblu, kam odjížděl jako favorit a svou roli tam potvrdil. Stal se historicky prvním českým vítězem ZOH, když dokázal porazit všechny soupeře na středním můstku. O rok později byl v Planici jeden den světovým rekordmanem, když skočil 164 metrů.

V roce 1968 připojil svůj podpis pod dokument Dva tisíce slov. Vloni na podzim obdržel od prezidenta Václava Klause Medaili Za zásluhy.

Před devíti lety byl vyhlášen nejlepším českým lyžařem 20. století.

Témata: Lyžování | úmrtí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama