Svěrák: Nikdo by se neměl obohacovat na něčí úkor

Praha - Nesouhlas s dohodou ACTA, kterou ČR podepsala v Tokiu, vyjadřuje internetová komunita, jejíž nejradikálnější příslušníci ve čtvrtek na několik hodin vyřadili z provozu internetové stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA). Ochranu duševního vlastnictví, kterou má zajistit protipirátská smlouva ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - Obchodní dohoda proti padělkům), naopak podporují zástupci hudebníků a filmařů oslovení ČTK.

Přidejte svůj názor

371

Smlouva ACTA si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů či jiné formy podloudné výroby. Podle hackerského hnutí Anonymous se snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu. 

"Není správné, když si někdo bere něco, co není jeho, za co nezaplatil," řekl ČTK ředitel distribuční společnosti Falcon a producent Jan Bradáč. Debata o svobodě internetu a svobodě slova ho jako člověka, který se jako student těšil na konec komunismu a spojoval ho se svobodou slova, rozesmála. "Ti lidé nevědí, o čem mluví. Svoboda slova a krádež jsou dvě rozdílné věci," dodal. 

Útokem na stránky OSA, který se v ČR stará o vybírání poplatků za veřejnou hudební produkci, chtěli údajně hackeři vyjádřit svůj nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média. Zástupci svazu dnes odkázali na čtvrteční prohlášení předsedy představenstva OSA Romana Strejčka, který uvedl, že "každý touží mít svých několik minut slávy. Někdo tím, že tvoří, a jiní tím, že boří". 

Podle majitele a provozovatele serveru play.cz Pavla Sodomky by se vláda i OSA měly vzhledem k útokům zamyslet nad způsobem, jakým spravují své servery. V případě dohody ACTA nesouhlasí s tím, že její text nebyl před podpisem diskutován veřejností. 

"Demokratický proces je přeci založený na tom, že k zákonům mají všichni přístup a mohou se k nim vyjadřovat. Přitom text smlouvy se týká všech, kdo se pohybují na internetu," sdělil. 

Kritiku smlouvy považuje Sodomka za oprávněnou, přestože podle svých slov nerozumí tomu, že se k textu smlouvy může vyjadřovat někdo, kdo ji nečetl. Duševní vlastnictví považuje za dostatečně chráněné v přiměřené míře. 

S tím nesouhlasí režisér Jan Svěrák. "Svobodný přístup k informacím nelze zaměňovat se svobodným přístupem k intelektuálnímu vlastnictví a tedy k soukromému majetku. Nikdo by se neměl obohacovat na něčí úkor," řekl ČTK Svěrák, který se soudí se společností share-rapid.cz. V prvním stání soud nařídil, aby znemožnila stahování snímku Kuky se vrací. Když se chystalo uvedení na DVD, film se začal šířit po desítkách serverů, které vydělávají na bezplatném stahování filmů či hudby. "Jejich provozovatele jsme upozornili, že mají na stránkách ilegální kopii a žádali jsme, aby ji odstranili. Většina to učinila, ale tahle odmítla a žádáme finanční kompenzaci," dodal. 

Petr Janda soudí, že muzikanti i filmaři si za svoje díla zaplatit zaslouží a není správné rozdávat duševní vlastnictví zdarma. "Obě strany sporu by se měly nějakým způsobem dohodnout a ne se skrývat za anonymitu. Když někdo složí nějaké dílo a chce ho dát zdarma na internet, je to samozřejmě jeho věc. Ale když to někdo nechce, měl by být nějak chráněn," uvedl. 

Podle ředitele společnosti Bontonfilm Aleše Danelise každý, kdo jakýmkoliv způsobem investuje do vytvoření nějaké hodnoty a je mu zcizena, tím trpí. "Hackeři nejdou jen po zcizování filmových děl, ale i po bankovních účtech. Ukazuje se tak, že jim jde o finance. Je to krádež majetku, nezáleží, zda ve formě finanční na bankovním účtu či intelektuální. Pokud si společnost neuvědomí, že jejich hodnota je stejná, budeme s tím mít vždy problémy," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomluvy, manipulace, vyhrožování právníky. Fischer končí v čele ČRo Vltava…

13.12.2018 12:23 Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral oznámil, že Petr Fischer nebude po Novém roce…

Vánoční strom ve Švédsku pod útokem muslimů? Internetem se šíří VIDEO,…

13.12.2018 12:03 Před Vánocemi se nejen mezi Čechy opět šíří video, na kterém se "muslimové v Evropě vrhají na…

Telička se zlobí kvůli střelbě ve Štrasburku: Humus. Kam až lidé mohou…

12.12.2018 22:15 Aktualizováno Noční střelba zasáhla i poslance Evropského parlamentu včetně českých zástupců, kteří se tento…

Konec letitých přátelství? Halík se handrkuje s Dukou i Piťhou,…

12.12.2018 21:52 Kněz a profesor Filozofické fakulty UK Tomáš Halík se ve včerejším prohlášení vyjádřil k písemnému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama