DSSS pochodovala Varnsdorfem, přidali se i místní

Varnsdorf - Na demonstraci proti romské kriminalitě se v neděli sešlo ve Varnsdorfu na 350 členů a příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). S hlavním projevem na náměstí vystoupil předseda strany Tomáš Vandas.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Zkritizoval vládu a parlamentní politické strany za to, že nejsou schopny zajistit lidem bezpečnost a omezit kriminalitu romské menšiny a hovořil o tom, že DSSS má připraven program vedoucí k řešení. Spočívá mimo jiné v důsledném dodržování zákonů a dalších pravidel všemi bez rozdílu.

"Vláda a politici z parlamentu vám jen slibovali, přijeli, ale neudělali nic. Premiér Nečas před lidmi dokonce utekl zadním vchodem. To je nehorázné," hřímal Vandas. V projevu připomněl případ tříčlenné rodiny, kterou na Nový rok v noci napadla skupina pěti násilníků. Zraněni byli dva muži. Policie za útok stíhá dva muže, jednoho z nich i za rasově motivované násilí. V děčínské nemocnici později zemřela napadená žena (62). Vyšetřování zatím neprokázalo, že by její smrt měla souvislost s útokem.

Demonstrace začala v neděli po poledni na Benešově náměstí. Několik lidí neslo vlajky s emblémem DSSS, objevila si i státní vlajka Slovenska a transparent s nápisy Stop černému rasismu nebo Spravedlnost není diskriminace. Poté, co se účastníci vydali na pochod ulicemi města, jejich počet narostl zhruba na pět set. Cestou skandovali hesla jako "Nic než národ", "Čechy Čechům" a "Cikáni do práce".

Prošli kolem obou sociálních ubytoven a v Žitavské ulici na místě novoročního přepadení zapálili svíčky. Šéf DSSS Vandas si krátce promluvil s místními občany a vyjádřil jim svou podporu. Zpět na náměstí se už značně prořídlý průvod vrátil kolem patnácté hodiny a účastníci se pak v klidu rozešli. Po celou dobu dohlíželi na pořádek lidé s páskou na rukávě s nápisem Dělnické hlídky.

Policie akci monitorovala, nad městem létal vrtulník, vjezdy do Varnsdorfu kontrolovaly policejní hlídky, přítomen byl i antikonfliktní tým a další policejní síly. "Akce proběhla v klidu, až na jeden drobný incident jsme nemuseli nic řešit, žádný zásah nebyl třeba," řekl agentuře Mediafax policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Témata: dsss | Demonstrace
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je ráj pro důchodce, v Praze potkáte jen Afričany a Asiaty. Takhle o…

10.12.2018 14:42 Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

V Národní muzeu se desítky let ukrýval světový unikát. Vůbec nikdo o něm…

10.12.2018 13:17 Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AV ČR oznámili ve vědeckém…

Ovčáček pro EZ reaguje na video s Harrym Potterem a Zemanem: Co vzkázal…

10.12.2018 12:38 Včera zveřejněné parodické video reklamního režiséra Michala Orsavy neuniklo ani Pražskému hradu.…

Poprask kvůli StarDance: Češi chtějí vyhazov moderátorů, na internetu…

10.12.2018 11:57 Aktualizováno Sobotní večer se stejně jako několik předchozích nesl ve víru oblíbené soutěže StarDance, Tentokrát…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama