Zpečetěno! Bártovu ABL vyhodili ze správy pražských památek

Praha - Podle očekávání skončila smlouva na správu pražských věží mezi Pražskou informační službou (PIS) a společností ABL. Mediafax o tom v úterý informovala ředitelka PIS Lucie Ramnebornová s tím, že PIS si vyhradila právo vzít tuto výpověď jednostranně zpět do 31. října letošního roku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Plně jsem v tomto ohledu vyhověla pokynu radního pro kulturu Václava Novotného," vysvětlila Ramnebornová.

Nový radní pro kulturu Novotný (TOP 09) zpochybnil právě výběrové řízení a žádal ukončení smlouvy. Ředitelka, která působí ve funkci téměř čtyři roky, ale radnímu oponuje. "Z ekonomického hlediska to bylo správné rozhodnutí," dodala Ramnebornová s tím, že přání radního samozřejmě respektuje.

"Výběrové řízení, kterého se zúčastní pouze jeden zájemce a navíc, který nikdy podobnou věc nevykonával, je divné," okomentoval Novotný své podezření, proč měla PIS ukončit smlouvu s ABL. S výsledky auditu se zatím radní neseznámil, ale na svém názoru si trvá.

ABL má roční výpovědní lhůtu. Ramnebornová v této souvislosti uvedla, že během této doby se musí s radním poradit, jak dále. "V této souvislosti bude třeba nejen ze strany PIS, ale i města učinit nejen manažerské, ale i politické rozhodnutí, zda pokračovat v modelu externí správy svěřených nemovitostí nebo se vrátit ke správě na vlastní účet a vlastními prostředky. Pražská informační služba připravuje veškeré podklady o budoucím modelu správy pražských věží, o kterých bude třeba rozhodnout i v souladu s požadavky pražské radnice," sdělila ředitelka.

Šéfka PIS se opírá o výsledky auditu, který říká, že výběrové řízení na pronájem památek odpovídalo zákonu o veřejných zakázkách a bylo transparentní. "V tendru na správu pražských věží jsme byli papežštější než papež. Jsem ráda, že nezávislé posouzení renomované nadnárodní firmy potvrdilo jeho transparentnost. Ve výběrovém řízení jsme navíc postupovali podle zákona o veřejných zakázkách i přesto, že jsme nemuseli," komentovala výsledky posouzení Ramnebornová.

Firma ABL FM Services, kterou nyní vlastní Matěj Bárta, bratr exministra a poslance Víta Bárty, se starala o Malostranskou mosteckou věž, Staroměstskou věž na Karlově mostě, Prašnou bránu, Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu i věž chrámu svatého Mikuláše na Malostranském náměstí. Platila za rok správy těchto vybraných památek PIS 50 milionů korun.

PIS byla založena 1. ledna roku 1958 jako samostatné kulturně informační zařízení, které poskytuje informace o metropoli a seznamuje domácí i zahraniční návštěvníky s památkami, pražskou kulturou a historii. Služba také poskytuje informace o službách v případě restaurací či ubytování.

Témata: ABL | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrá hádka o Vánoce. U Jílkové se střetli ateisté s křesťany, došlo na…

14.12.2018 07:51 Aktualizováno Jsou Vánoce ještě pořád duchovními svátky klidu a míru, anebo jsme si z nich vytvořili nejvíce…

Vánoční strom ve Švédsku pod útokem muslimů? Internetem se šíří VIDEO,…

13.12.2018 18:54 Aktualizováno Před Vánocemi se nejen mezi Čechy opět šíří video, na kterém se "muslimové v Evropě vrhají na…

Je to opravdu "plus"? Soukup má už jedenáctý pořad. Není dělaný jen pro…

13.12.2018 18:53 Aktualizováno Včera večer uvedla TV Barrandov další z pořadů svého ředitele Jaromíra Soukupa. Moje zprávy plus…

Pomluvy, manipulace, vyhrožování právníky. Fischer končí v čele ČRo Vltava…

13.12.2018 12:23 Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral oznámil, že Petr Fischer nebude po Novém roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama