Kradou Duka, Nečas i celá vláda! Čelí trestnímu oznámení od spisovatelky

Praha - Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka čelí trestnímu oznámení. Kvůli přípravě zákona o navrácení církevního majetku ho dnes podala spisovatelka Lenka Procházková. Duku podezírá ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu. Již před dvěma týdny kvůli chystaným církevním restitucím podala Procházková trestní oznámení také na premiéra Petra Nečase a členy jeho vlády.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371

Jsem přesvědčen o tom, že pan arcibiskup se k této věci nebude vyjadřovat," řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Duka byl jedním z těch, kteří s vládou vyjednávali o podmínkách. 

Procházková dnes ČTK sdělila, že oznámení na hlavu české katolické církve předala dnes na Městském státním zastupitelství v Praze. Myslí si, že se Duka a další neznámí pachatelé mohli dopustit trestného činu tím, že se jako organizovaná skupina podíleli na přípravě návrhu zákona. Jejich záměrem přitom mohlo být docílení "převodu majetků z vlastnictví ČR do vlastnictví jiných právnických osob, čímž by České republice vznikla škoda velkého rozsahu". 

Procházková, někdejší signatářka Charty 77, je nositelkou Ceny Egona Hostovského. Jedná se již o její druhé trestní oznámení v této věci. První podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ). "Přicházejí další trestní oznámení ve stejné věci, takže budeme všechna tato trestní oznámení postupovat společně na věcně a místně příslušné státní zastupitelství," uvedla dnes mluvčí NSZ Helena Markusová. 

Nečasova vláda je podle Procházkové podezřelá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti pří správě cizího majetku. Již dříve Procházková řekla, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří. Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Uvedla, že pochybuje o legálnosti vrácení majetku. 

Navržený zákon, který vláda schválila, je v parlamentu. Podle návrhu má stát církvím vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun, které budou navýšeny o inflaci. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku. Návrh řeší podle vlády problém majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech komunistickým režimem po roce 1948. Cílem je též ukončení placení církví ze státního rozpočtu.

Témata: Duka, Dominik | Církev
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama