Lidé v Berouně protestovali proti úředně stanovené zavírací hodině hospod a barů

Beroun - Více než dvě stě lidí se sešlo po úterní půlnoci v centru Berouna, aby vyjádřili nesouhlas s městskou vyhláškou, která nařizuje zavírací hodinu všech restaurací a nočních podniků. Účastníci podepisovali petici, protest se obešel bez větších incidentů, zjistila na místě agentura Mediafax.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Shromáždění svolali na půl jednou v noci na Husovo náměstí před radnici strůjci petice proti vyhlášce, která od středy nařizuje hospodám, klubům, barům, diskotékám i hernám zavřít ve všední den nejpozději o půlnoci, v pátek a v sobotu ve dvě ráno. Výjimku mají pouze hotelové bary a benzinky. Radnice nařízení zdůvodnila bojem proti kriminalitě.

"Plošné zavření všech podniků považuji za omezování svobody. Ať jsou potrestáni ti, kteří dělají nepořádek a kriminální činy, a ne my, kteří si chceme posedět s kamarády a nechce se nám jít spát o půlnoci," řekl Mediafaxu jeden z organizátorů petice mezinárodně uznávaný výtvarník a režisér Jan Kumphanzl.

Na oficiálně ohlášeném petičním shromáždění se sešlo přes dvě stě lidí. Převažovali mladší milovníci zábavy, ale zastoupeny byly i starší ročníky. Přišli i majitelé a zaměstnanci nočních podniků. "Je to omezování živnostníků," uvedl provozovatel herny. "Argument, že se tady v noci krade a odcizené věci se nabízí k prodeji v hernách, neberu. Mám zkušenost, že daleko častěji se u nás snaží cikáni nabízet kradené věci přes den, ale my je s tím vyhazujeme," popsal muž. "Jestli by nebylo lepší, potrestat zloděje a výtržníky a ne nás," dodal.

Protest měl neformální průběh. Organizátoři krátce informovali přítomné o petici, kterou podepsalo už přes tisíc obyvatel města. Poté nabídli arch zájemcům k podpisu a vyzvali přítomné, aby se v klidu rozešli. To se rozjařené skupince mladých mužů zdálo předčasné a vystupňovali své předchozí slovní útoky na dvacítku policistů, hlídkujících opodál před budovou radnice. Strážci zákona však zachovali chladné hlavy, a to i ve chvíli, kdy dva z mladíků dokráčeli až k nim a občas použili výrazy, při kterých se červenají i otřelí muži.

"Je teda fakt, že už dneska k nám do baru policajti přišli, že máme zavřít o půlnoci. Ale když mi tam nedávno cikáni vyhrožovali a já je zavolal na pomoc, nepřišel nikdo," komentoval to jeden z přítomných.

Když policisté nechali mladé muže chvilku vykřičet a odjet taxíkem a jejich kumpány pohodit poslední kousky zábavní pyrotechniky, byl to signál k odchodu i pro poslední přihlížející. "Ne že by to v Berouně přes noc nějak moc žilo, ale teď tady bude úplně mrtvo, to bude zábava," povzdychla si asi dvacetiletá dívka, která před chvíli podepsala petici.

V půl druhé se v centru města rozhostil naprostý klid. Aby ne, hodinu a půl po úřední zavírací hodině všech restaurací, náleven i kulečníkového klubu. Svítilo se jen v dáli na benzince.

Témata: petice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama