Romové: Střelec z Tanvaldu je vrah a Romové chudáci!

Praha - Drobní zlodějíčci, kteří využívají současného zákona, podle něhož je krádež pod 5 tisíc korun jen přestupek, by se měli začít bát. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pořadu Máte slovo potvrdil, že se chystá změna "třikrát a dost", tedy tři drobné krádeže, jež jsou hodnoceny jako přestupek, se stanou trestným činem. A to se nelíbilo hlavně zástupcům Romů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Pořad Máte slovo

Pokud nyní ukradnete jakékoliv zboží nebo částku nepřevyšující hodnotu 5 tisíc korun, nejedná se o trestný čin. A zloději tak v podstatě nic nehrozí a může krást dál. Mnozí toho také využívají. Ministerstvu spravedlnosti však již došla trpělivost, a tak zavádí centrální registr přestupků. Pokud se daný člověk dopustí třech přestupků, budou překlasifikovány na trestný čin.

Pospíšil v pořadu České televize ve čtvrtek přiznal, že ještě není jasné, po jak dlouhou dobu se přestupky budou sčítat. Nejpravděpodobnější je, že půjde o období 2 až 3 let. Jako změnu k lepšímu to vidí nejen ministerstvo, ale také státní zastupitelství a policisté. Mnohým občanům se to ale líbit nemusí.

"Z pozice občana to může trochu zavánět policejním státem. Nicméně z pozice právníka, z pozice orgánů státní správy určitě je dobré mít centrální registr přestupků," připustila známá právnička Klára Slámová. "Ale hlavně jde o to, že ten, kdo má potřebu páchat trestné činy, tak je bude páchat vždycky. A tohle tomu nezabrání. To je represivní opatření, ale do prevence to má hodně daleko," vytkla chystanému opatření.

Zásadně proti byl předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek. Ten se za Romy bil zuby nehty a v podstatě jejich časté řádění, krádeže i napadání bílých spoluobčanů obhajoval. "Jsou vážnější příčiny tohoto stavu. Už nejméně 10 let se tu vytváří ghetta, segregace, neustále je tady bariéra," sváděl několikrát příčiny romské kriminality na stav české společnosti, v čemž měl částečně pravdu.

"Já nepopřu, že kriminalita v romské populaci je procentuálně větší než v celé společnosti. Ale vy přeci víte z fyziky, že každá reakce budí protireakci. Představte si mladýho člověka, který 10 let není v práci. Od dvaceti do třiceti let není v práci. Nezíská žádné prostředky na solidní, smysluplný život. Ten člověk se prostě naštve a pak stačí už jenom jiskra a už to jde," hájil krádeže Romů Holomek a odmítal pochopit, že zaváděné opatření bude jen ku prospěchu všem.

"To není žádné populistické řešení. To reaguje na opravdu reálné problémy našeho obyvatelstva – a já nebudu rozlišovat majorita-minorita. Určitá část obyvatelstva využívá toho, že správní trestání je nedokonalé a trestné činy se páchají až od určité částky. Až od 5 tisíc korun ukradená věc je krádeží podle trestního práva. A tedy je třeba mít tu úpravu, která jasně řekne: „Opakovaně kradeš drobné částky do 5 tisíc korun? Třikrát a dost, je to trestný čin. Opakovaně někomu ubližuješ na zdraví?“ Tam je tak tenká hranice, kdy někomu způsobíte ublížení na zdraví trestným činem a kdy to je pouze přestupek. Je třeba, když někoho třikrát drobně napadnete, aby to bylo následně trestným činem. To dneska v právu chybí," vysvětloval mu ministr Pospíšil.

Snaha ale vyšla do prázdna, protože Holomek opáčil: "Jde o to, že ze slušného člověka, který učiní třeba dopravní přestupek, se stane přestupník velmi snadno." Ale ministr mu vysvětlil, že tato změna se bude týkat jen nejzávažnějších přestupků - krádeží, ublížení na zdraví, ale i výtržnictví či rušení nočního klidu.


Střelec z Tanvaldu? Rom na něj podal trestní oznámení

Druhým tématem pořadu byla nutná obrana. Moderátorka Michaela Jílková to uvedla na případu z Tanvaldu, kde na Silvestra dva romští mladíci noži napadli 62letého seniora, který se bránil pistolí. Jednoho zastřelil, druhého poranil. Vše nyní šetří policie. Postřelený mladík je v tuto chvíli na svobodě a tvrdí, že si nic nepamatuje. Na svobodě je i střelec.

Podle většiny názorů by měl být Rom odsouzen za napadení a střelec zůstat svobodný. Jiný názor mají však Romové. Holomek totiž na 62letého muže vzápětí po činu podal trestní oznámení za to, co udělal. Podle něho by měl jít "sedět" on, protože se nepřiměřeně bránil a dovolil si na útočníky ozbrojené noži střílet. Přitom se jen bránil.

"To je pravděpodobná verze, ale není to zcela jasné, protože jak říkám, tam bylo svědectví jenom tohoto člověka a nic víc," prohlásil Rom, kterému vadí, že policisté prováděli rekonstrukci případu jen v přítomnosti jediného člověka - střelce, který je také jediným svědkem. Kolik svědků by si pan Holomek představoval, když jeden útočník je mrtvý a druhý nejprve neustále měnil výpovědi až skončil u toho, že neví, jak se vše seběhlo?

Ministr Pospíšil vysvětlil, že v obecné rovině šlo o nutnou sebeobranu, která není trestným činem. "Pokud útočník napadne někoho s nožem a ten člověk v tu chvíli ve stresu, v tom okamžiku útoku, se brání a dotyčného případně usmrtí, pak je to v obecné rovině nutná obrana. Protože tam jsou podle zákona dvě okolnosti: zaprvé je to přímo hrozící nebo trvající útok – v tu chvíli útočili a zákon dneska říká, že ta obrana nemá být zcela zjevně nepřiměřená. Při útoku nožem, kdy někomu ohrožují život a já toho druhého usmrtím, tak zjevná nepřiměřenost v tom není a byla by to obecně nutná obrana," osvětlil Pospíšil.

Holomek si stále vedl svou. Ale náměstek primátora Karviné Petr Bičej poznamenal, že je zvláštní, že Holomek nepodal trestní oznámení také na Romy, kteří v Novém Boru napadli hosty baru mačetami. Na to Holomek odvětil, že se od případu distancoval. Proč se nedistancoval od opačného případu a chce trestat bílého muže, který se jen bránil, nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrá hádka o Vánoce. U Jílkové se střetli ateisté s křesťany, došlo na…

14.12.2018 07:51 Aktualizováno Jsou Vánoce ještě pořád duchovními svátky klidu a míru, anebo jsme si z nich vytvořili nejvíce…

Vánoční strom ve Švédsku pod útokem muslimů? Internetem se šíří VIDEO,…

13.12.2018 18:54 Aktualizováno Před Vánocemi se nejen mezi Čechy opět šíří video, na kterém se "muslimové v Evropě vrhají na…

Je to opravdu "plus"? Soukup má už jedenáctý pořad. Není dělaný jen pro…

13.12.2018 18:53 Aktualizováno Včera večer uvedla TV Barrandov další z pořadů svého ředitele Jaromíra Soukupa. Moje zprávy plus…

Pomluvy, manipulace, vyhrožování právníky. Fischer končí v čele ČRo Vltava…

13.12.2018 12:23 Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral oznámil, že Petr Fischer nebude po Novém roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama