České firmy bankrotují! Jejich počet hrůzně stoupá

Praha - V prvním měsíci letošního roku bylo vyhlášeno 226 firemních bankrotů, oproti prosinci loňského roku se jejich počet zvýšil o 16 procent, v meziročním srovnání se jedná o 27procentní nárůst. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti CCB - Czech Credit Bureau (CCB), která ji zveřejnila v pátek.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„V letošním roce se počet firemních bankrotů bude i nadále zvyšovat, především kvůli bankrotům fyzických osob podnikatelů. Bankrotovou statistiku v letošním roce ovlivní nejen očekávaný slabý ekonomický výkon a úspory ve vládním sektoru, ale i fronta návrhů na bankrot, které čekají na vyřešení,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Analýza společnosti se také zaměřila na vývoj návrhů na firemní bankrot. V lednu letošního roku bylo podáno celkem 575 návrhů, což je o 69 procent více než v lednu loňského roku, ale o 11 procent méně než v prosinci roku 2011.

„Na firemních bankrotech se podílejí jak právnické osoby, tak fyzické osoby podnikatelé. Relace mezi počtem bankrotů a návrhů na ně dosáhla u právnických osob zhruba pouze jedné třetiny, u fyzických osob podnikatelů to byly však dvě třetiny. V obou případech se jedná o mírné meziroční zlepšení,“ dodala Kameníčková.

Množství bankrotů se výrazně liší podle krajů. Celá jedna pětina firemních bankrotů byla v lednu vyhlášena v Moravskoslezském kraji (46 případů) a nejméně jich vykázal již tradičně nejmenší kraj, a to Karlovarský (šest případů).

Meziročně se počet bankrotů právnických osob snížil o 11 případů. Na tomto poklesu participovaly stejnou měrou právnické osoby v odvětví zpracovatelský průmysl a obchod a pohostinství. Naopak k meziročnímu růstu počtu bankrotů právnických osob došlo ve službách (o čtyři procenta) a k ještě razantnějšímu nárůstu pak v zemědělství a dobývání (růst o téměř 40 procent).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama