Jízdné zdarma, rychlejší vyšetření v nemocnici dostanou bojovníci s totalitou

Hradec Králové - Jízdné zdarma, rychlejší vyšetření v nemocnici či snadnější umístění do domovů pro seniory – alespoň tímto způsobem se snaží kraj odměnit lidi, kteří bojovali za svobodu Česka a za naplnění ideálů demokracie. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informoval mluvčí kraje Jiří Hošna.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Mezi takto zvýhodněné patří například legionáři, někdejší političtí vězni či bývalí „pétépáci“, tedy příslušníci pomocných technických praporů.

„Naše společnost má velký dluh vůči lidem, kteří bojovali proti fašismu či komunismu a přispěli zásadní měrou k tomu, že nyní můžeme žít ve svobodné zemi. Královéhradecký kraj chce pomoci těm, kteří se zasloužili o demokratický rozvoj Česka, alespoň tím, že jim usnadní jejich každodenní život například bezplatným cestováním, při návštěvě krajské nemocnice či v případě umístění do domovů pro seniory,“ řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Jízdné zdarma mají v současné době ve veřejné dopravě v Královéhradeckém kraji členové Svazu pomocných technických praporů České republiky. Kraj by ale rád tuto výhodu časem poskytl i členům Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské či Konfederace politických vězňů. Příslušníci všech těchto organizací mají již nyní v krajských nemocnicích zajištěno, že jim v případě potřeby lékaři provedou přednostně některá vyšetření. Naposledy pak krajští radní svým usnesením doporučili ředitelům domovů pro seniory, jejichž zřizovatelem je Královéhradecký kraj, aby při přijímání budoucích klientů přihlíželi k tomu, že žadatel je legionářem či byl vězněn za totalitního režimu.

„Lidí, kteří se kdysi postavili proti totalitě, stále ubývá. Královéhradecký kraj se bude i nadále snažit přispět k tomu, aby jim pomáhal. Dlouhodobě již nyní poskytuje organizacím, které bojovníky za svobodu sdružují, finanční příspěvky na konání nejrůznějších akcí. Poskytuje jim také k setkáním bezplatně prostory ve svém sídle v Novém pivovaru v Hradci Králové,“ dodal hejtman Franc.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze hořela hala plná lidí, konal se v ní koncert

11.12.2018 23:45 Na pražském Smíchově dnes pozdě večer hořela střecha kulturního centra MeetFactory. Hasiči společně…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Pětina dospělých Čechů pečuje o důchodce a nemocné, ukázal průzkum

11.12.2018 19:37 Zhruba pětina dospělých Čechů nyní alespoň občas pomáhá svým stárnoucím a nemocným členům rodiny s…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama