Spotřeba alkoholu v Česku neklesá. Tuzemák už nebude mít 40 procent

Praha - Sdružení výrobců lihovin, které zastupuje třicítku českých likérníků, hodnotí rok 2011 spíše negativně, výrobcům lihovin se výrazně zvýšily náklady na vstupní suroviny, aniž by je promítli do konečné ceny zboží. V úterý na to upozornil předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Spotřebitelé podle něj navíc začali před domácími lihovinami dávat přednost levným vínům. Na druhou stranu se ovšem povedlo zamezit dovozu a zneužívání denaturovaného lihu z Polska.

Likérkám, které vyrábí lihoviny z lihu a trestí, přinesl minulý rok vyšší vstupní náklady zejména na líh a cukr, které se ale z důvodu zachování konkurenceschopnosti nepromítly do prodejní ceny zboží. "Vyšší cena lihu byla způsobena růstem vstupních nákladů u lihovarů, a to jak vstupních surovin, tak energií. Členové Sdružení navzdory tomuto nepříznivému vývoji své výrobky nezdražili, ovšem jen na úkor svého zisku. Nejvíce tento fakt pocítili u tradičních výrobků s velkým podílem lihu i cukru, mezi které patří Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér," poznamenal Kučera.

Likérky si však podle Kučery cestu k přežití našly. "Jasným trendem letošního roku bude přechod na výrobu lihovin s nižším obsahem alkoholu, kdy například Tuzemák nebude už mít tradičních 40 procent, ale 37,5 procenta," upozornil Kučera.

Krize se na celkové spotřebě alkoholu v ČR nijak neprojevila, Češi konzumují přibližně stále stejné množství alkoholu. "Přesto však naši členové zaznamenali pokles odbytu, protože část konzumentů přešla od lihovin k levným domácím a zahraničním vínům, která nejsou zatížena žádnou spotřební daní," podotkl Kučera.

Výrazný dopad na malé producenty lihovin má kromě daňové politiky státu a rostoucích cen vstupních surovin i nelegální výroba, která dosahuje až čtvrtiny celkové produkce alkoholu v ČR. Velké likérky na rozdíl od těch malých mají více prostředků k tomu, aby zabezpečily své výrobky proti kopírování tím, že používají speciální lahve a etikety, které jsou dražší a nelze je volně koupit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je ráj pro důchodce, v Praze potkáte jen Afričany a Asiaty. Takhle o…

10.12.2018 22:11 Aktualizováno Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Poprask kvůli StarDance: Češi chtějí vyhazov moderátorů, na internetu…

10.12.2018 22:10 Aktualizováno Sobotní večer se stejně jako několik předchozích nesl ve víru oblíbené soutěže StarDance, Tentokrát…

V Národní muzeu se desítky let ukrýval světový unikát. Vůbec nikdo o něm…

10.12.2018 13:17 Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AV ČR oznámili ve vědeckém…

Ovčáček pro EZ reaguje na video s Harrym Potterem a Zemanem: Co vzkázal…

10.12.2018 12:38 Včera zveřejněné parodické video reklamního režiséra Michala Orsavy neuniklo ani Pražskému hradu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama