Práce přesčas se nebude zahrnovat do mzdy, požaduje ČSSD

Praha - Zaměstnavatelé by neměli mít možnost sjednávat s pracovníky mzdu, která zahrnuje také přesčasovou práci. V novele zákoníku práce to navrhli opoziční sociální demokraté. Pokud by předloha platila, změnila by také odměňování práce přesčas u příslušníků bezpečnostních sborů. Zúžila by dále povinnost podrobit se vstupní lékařské prohlídce jen na pracovní poměr.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Možnost sjednávat mzdu už s ohledem na práci přesčas přinesla novela platná od ledna. Sociální demokraté chtějí tato ustanovení ze zákona vypustit. "Zákonná úprava je v rozporu s úmluvou Mezinárodní organizace práce a v dnešní krizové situaci je přímým návodem na bezplatné zvýšení rozsahu pracovní doby," uvedli v důvodové zprávě.

Mzdu zahrnující přesčasovou práci by podle předlohy mohli zaměstnavatelé nadále sjednávat jen s vedoucími pracovníky. Ostatním zaměstnancům by za ni náležel pětadvacetiprocentní příplatek nebo náhradní volno.

Novela o práci přesčas, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, zavedla od ledna 2012 možnost sjednat smluvně přesčasovou práci i s řadovými zaměstnanci. Pokud s tím zaměstnanec souhlasí, musí se vzdát náhradního volna i poplatku za přesčasovou práci.

Do konce loňského roku přitom bylo možné sjednávat práci mimo běžnou pracovní dobu pouze s vedoucími pracovníky, a to na maximálně 8 hodin týdně. Takový zaměstnanec za to dostal náhradní volno nebo příplatek.

V současnosti může zaměstnavatel požadovat práci přesčas i po běžných zaměstnancích, a to až do 150 hodin za rok. Teprve pokud tento limit překročí, má pracovník nárok na příplatek či náhradní volno. To chtějí sociální demokraté změnit.

Témata: mzdy / platy | ČSSD
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je ráj pro důchodce, v Praze potkáte jen Afričany a Asiaty. Takhle o…

10.12.2018 22:11 Aktualizováno Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Poprask kvůli StarDance: Češi chtějí vyhazov moderátorů, na internetu…

10.12.2018 22:10 Aktualizováno Sobotní večer se stejně jako několik předchozích nesl ve víru oblíbené soutěže StarDance, Tentokrát…

V Národní muzeu se desítky let ukrýval světový unikát. Vůbec nikdo o něm…

10.12.2018 13:17 Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AV ČR oznámili ve vědeckém…

Ovčáček pro EZ reaguje na video s Harrym Potterem a Zemanem: Co vzkázal…

10.12.2018 12:38 Včera zveřejněné parodické video reklamního režiséra Michala Orsavy neuniklo ani Pražskému hradu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama