Klaus vysvětluje: Žádná známost s Livií. Za korupčnici se přimlouvali postižení

Praha - Za udělení milosti pro někdejší ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou se přimlouvalo mnoho dopisů, zejména od organizací zdravotně postižených občanů, uvedl dnes prezident Václav Klaus na svém webu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371

Hlava státu se tak krátce po návratu ze zahraniční cesty vyjádřila ke kontroverzi, kterou provázelo udělení milosti ženě odsouzené za podplácení a zpronevěru. Klaus také uvedl, že dosavadní potrestání Benešové, která zažila vazbu a léta soudů, považoval za dostatečné. 

Prezident jí v úterý udělil milost, kterou odůvodnil tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc a že nebyla v minulosti trestána. Soud zhruba před třemi měsíci uložil někdejší ředitelce soukromé školy dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu právnických osob, funkce ředitelky a kvestorky. Podle verdiktu mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí a univerzitě způsobila škodu přes šest milionů korun. Benešová v minulosti vinu opakovaně popřela. 

"Tato milost ležela v mém úřadu již řadu let. Od počátku se nám tento případ zdál velmi podivným a nechtěl jsem na tuto žádost reagovat, než budou dokončena všechna kola soudního projednávání. I soudy řešily tento zvláštní případ v průběhu času různě," uvedl prezident na svých stránkách. 

Podle něj se ve věci přimlouvala řada organizací tělesně postižených, v čele s někdejším poslancem Václavem Krásou, nyní předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Krása dnes ČTK řekl, že dopis na Hrad napsal, neboť Benešové Metropolitní univerzita se jako jedna z mála vzdělávacích institucí v ČR systematicky zabývala prací s osobami s tělesným postižením. "Naše obava byla především z toho, že ten projekt skončí. To by byla obrovská škoda, tam získávají vysokoškolské vzdělání desítky a desítky lidí, další tam pracují," dodal. Uvedl, že o rodinných poměrech Benešové nic neví. 

Lidové noviny dnes napsaly, že Benešovou "pojily vztahy" s manželkou prezidenta Livií Klausovou. Podle listu Klausová otevírala ve škole v roce 2007 nový výtah pro handicapované studenty. Obě ženy se setkávaly i na charitativní akci Mosty, nad níž manželka prezidenta převzala záštitu. 

Klaus poznamenal, že o této věci se dozvěděl až dnes z novin a jeho manželka se podobných akcí účastní velmi často. 

Prezident udělení milosti na svém webu komentoval, jak uvedl, i přesto, že nevěří v upřímnost právě rozpoutané debaty o milostech a považuje ji za účelovou politickou hru. 

Na možné kontroverze v prezidentských milostech poukázal loni i případ bývalé policistky Radky Kadlecové. Podle tisku se tato žena svědkům svěřila, že milost pro ni byla koupená. 

Městský soud v Praze, který loni v listopadu potvrdil Benešové podmínku za podplácení a zpronevěru, ji ale zároveň zprostil obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku a upustil také od peněžitého trestu. 

Obžaloba ji vinila z toho, že mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí. 

Benešová vinu opakovaně popřela a exposlanec Krása dnes upozornil, že mezi bezplatně studujícími byli právě mnozí lidé se zdravotním postižením. 

Podle rozsudku měla Benešová také v roce 2008 uplácet, lidi, kteří by mohli ovlivnit využívání prostor školy či možnosti odkoupení budovy. 

Ředitelka se podle soudu provinila také tím, že si nechala rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích na útraty univerzity.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je ráj pro důchodce, v Praze potkáte jen Afričany a Asiaty. Takhle o…

10.12.2018 22:11 Aktualizováno Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Poprask kvůli StarDance: Češi chtějí vyhazov moderátorů, na internetu…

10.12.2018 22:10 Aktualizováno Sobotní večer se stejně jako několik předchozích nesl ve víru oblíbené soutěže StarDance, Tentokrát…

V Národní muzeu se desítky let ukrýval světový unikát. Vůbec nikdo o něm…

10.12.2018 13:17 Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AV ČR oznámili ve vědeckém…

Ovčáček pro EZ reaguje na video s Harrym Potterem a Zemanem: Co vzkázal…

10.12.2018 12:38 Včera zveřejněné parodické video reklamního režiséra Michala Orsavy neuniklo ani Pražskému hradu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama