Prahu ovládne masopustní veselí

Praha - Příznivci dobrého jídla, pití, hudby nebo maškarních průvodů se mohou těšit na oslavy masopustu, které vypuknou už o tomto víkendu v několika částech české metropole. Masopustní veselí v Praze zahájí v sobotu průvod masek na Malé Straně v Praze 1.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Již pojedenácté projde pražskou Malou Stranou masopustní průvod. Sraz masek v centru Prahy bude v sobotu ve 13 hodin před hostincem U Černého vola na Loretánském náměstí. Ty se pak vydají v průvodu na pražskou Kampu, kde už od jedenácti hodin dopoledne budou stánky s pivem, vínem, medovinou, sladkostmi a jitrnicemi. Průvod by měl dorazit na Kampu kolem čtvrté odpoledne, kde bude oficiální veselí pokračovat až do 18.00. Vstup na akci je zdarma.

Na nejstarší a největší karnevalové oslavy se i letos tradičně chystá pražský Žižkov. Čtyřdenní maraton veselí, reje masek a zábavy odstartuje v sobotu dětským maškarním odpolednem v Paláci Akropolis. Oslavy budou pokračovat v neděli masopustními hody v restauraci U Vystřelenýho oka a vyvrcholí v úterý 21. února velkým masopustním průvodem. Ten vyrazí z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Žižkov k radnici a zpět. Po celé úterý bude náměstí také svědkem tradiční staročeské zabíjačky a farmářských trhů. Chybět nebude ani spousta akcí pro děti – divadlo, tvůrčí dílny či výroba masopustních masek.

I zvířata v pražské zoo oslaví masopust. Oslavy odstartuje v sobotu odpoledne tradiční průvod zvířecích masek. Masopustní rej se ponese ve stylu slavného benátského karnevalu, který je inspirovaný ohroženým ibisem skalním. Průvod masek vedený ibisy vyjde ve 14 hodin. Projde celou zoo a navštíví voliéru, kde žije také ibis skalní Hans, jedna z tváří kampaně Seznamte se!. Kdo dorazí do zoo bez masky, může se již od 12 hodin proměnit v libovolné zvíře pomocí facepaintingu v restauraci Oceán. Každé dítě, které dorazí v masce zvířete či v masce inspirované benátským karnevalem, bude mít vstup do zoo za jednu korunu. Po skončení karnevalu bude rej pokračovat vystoupením divadla Mazec.

Masopust v Modřanech na Praze 4 začne až v sobotu 1. března od deseti hodin dopoledne, a to průvodem masek, který vyrazí z Obchodního náměstí. Po celý následující týden bude pak masopustní veselí pokračovat na Sofijském náměstí. Všichni se můžou těšit na hudbu, jarmark nebo kouzelníky. Návštěvnici ochutnají nejen zabijačkové speciality, ale i koláčky nebo medovinu.

Masky a hudební nástroje oživí speciální masopustní vlak, který vyjede 25. února v 13.23 ze Smíchovského nádraží. Svoji cestu zakončí v Hlubočepích, kde na cestující budou čekat místní maškary. Společně se pak vydají až k besední restauraci, tady průvod skončí. V restauraci se pak bude konat soutěž o nejlepší masku, volba krále masopustu a také tombola. Chybět nebude ani muzika a dobré jídlo – tentokrát postní venku na zahradě a masopustní uvnitř v restauraci. Vstup do vlaku a na bál bude zdarma.

I Břevnov na Praze 6 oslaví masopust průvodem masek. Ty vyrazí 21. února v 15.30 od hotelu Pyramida až ke KC Kaštan. Sdružení břevnovských živnostníků pořádá rovněž maškarní bál, kde si lidé zatančí v sobotu 25. února od 19 hodin. Letošní karnevalové téma zní: Řemeslo má zlaté dno. Vstupenka na maškarní bál je za 290 korun.

Program hostivařského masopustu na Praze 10 se odehraje ve středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr. Masky zde budou soutěžit o tu nejzajímavější. Stejně jako v jiných částech Prahy vyrazí Hostivaří tradiční průvod. Zimní Prahu 10 také oživí tanec, divadelní scénky a spousta dobrého občerstvení – perníky, nakládané sýry. Zahrají například harmonikáři či skupina Podium. Vstup bude zdarma.

Témata: Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Telička se zlobí kvůli střelbě ve Štrasburku: Humus. Kam až lidé mohou…

12.12.2018 22:15 Aktualizováno Noční střelba zasáhla i poslance Evropského parlamentu včetně českých zástupců, kteří se tento…

Konec letitých přátelství? Halík se handrkuje s Dukou i Piťhou,…

12.12.2018 21:52 Kněz a profesor Filozofické fakulty UK Tomáš Halík se ve včerejším prohlášení vyjádřil k písemnému…

Statisíce Čechů v ohrožení? V případě války Praha zachrání jen půl milionu…

12.12.2018 19:07 V 741 funkčních stálých úkrytech, ochranných systémech metra a v tunelu pod Strahovem by našlo…

Zájem o charitu roste. Lidé posílají dary, mnozí vyráží i do terénu

12.12.2018 16:07 Průměrná hrubá mzda stoupla podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí na více než 31…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama