V pražské zoo uhynulo mládě koně Převalského

Praha - Novorozené hříbě vzácného koně Převalského uhynulo v noci z neděle na pondělí v pražské zoo. Jasný důvod, proč mládě nepřežilo noc, zatím zoo nezná, řekl v pondělí Mediafaxu mluvčí pražské zoologické zahrady Martin Smrček.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Důvodů, proč se to stalo, může být vícero. Protože ale žijí koně ve stádě, může být důvodem zranění od jiného koně," řekl mluvčí. Příčinu, proč zhruba týdenní mládě uhynulo, by podle Smrčka měla objasnit pitva, její výsledky by zoo mohla mít už v úterý.

Hříbě objevili chovatelé ve výběhu v pondělí ráno, pravděpodobně tedy uhynulo v noci.

"Nás to velice ranilo, jsme smutní, ale patří to k životu," řekl skleslý Smrček.

Zoo se v pondělí minulý týden z narození hříběte velmi radovala, protože jeho otcem byl pro chov geneticky velmi významný hřebec Len, v jehož rodokmenu je i klisna posledního divokého koně Převalského, odchycená ještě ve volné přírodě. Matkou byla klisna Jessica, narozená již v pražském chovu.

Zoo Praha se na záchraně a posílení stavu současné populace koně Převalského velmi intenzivně podílí. Už od svého založení v roce 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. V loňském roce dopravila skupinu čtyř koní do mongolského Khomiin Talu, tedy původního prostředí těchto lichokopytníků.

Kůň Převalského je poslední žijící předek našeho koně domácího. Ve volné přírodě byl vyhubený na přelomu 60. a 70. let minulého století, druh přežil jen díky péči zoologických zahrad. První pokusy o návrat koní zpět do mongolské přírody začaly v 90. letech. Zoo Praha se v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru.

Témata: zoo
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman nikdy můj respekt mít nebude. Je vulgární a protiústavní, spustila…

16.12.2018 20:22 Aktualizováno Herečka Aňa Geisterová se netají tím, že nepatří k fanynkám českého prezidenta Miloše Zemana. Na…

Jaká byla sledovanost letošní StarDance? ČT zveřejnila zajímavá čísla

16.12.2018 12:53 Aktualizováno Dosavadní díly letošní řady zábavné soutěže StarDance sledovalo v průměru 1,45 milionu diváků, což…

Čím dál víc se dopujeme antidepresivy. Češi přitom patří k méně…

16.12.2018 11:34 Občané České republiky patří k nejméně depresivním národům na světě, alespoň to o sobě sami tvrdí.…

Hrušínský si zanadával: Voliči hnutí ANO! Děkujeme vám! Kvůli vám je tady…

15.12.2018 22:00 Aktualizováno Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský si zadanával nad situací na českých dálnicích i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama