Rarita: Výstava v přísně tajných prostorách! Ukáže, jak balzamovali Klementa Gottwalda

Praha - U příležitosti výročí Vítězného února 1948 otevírá v sobotu v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově nová expozice s názvem Laboratoř moci. Věnuje se nejen 50. létům, ale také osobě prezidenta Klementa Gottwalda a jeho balzamování.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Hlavní část expozice připomíná období po úmrtí prvního "dělnického" prezidenta, kult jeho osobnosti a proměnu památníku. Ten se v roce 1950 změnil z Památníku osvobození, který připomínal legionářský odboj za druhé světové války, na proletářský Pantheon a po Gottwaldově smrti o tři roky později sloužil jako mauzoleum, kde bylo vystaveno jeho nabalzamované tělo.

Expozice je umístěna v původně přísně tajných a nepřístupných podzemních prostorách, kde byly vybudované laboratoře. Přes den bylo mumifikované tělo vystavené v hlavním sále, kam se mu chodili klanět lidé. Ústředním bodem expozice je instalace, která rekonstruujeposmrtnou manipulaci s tělem. Nechybí tam ani pojízdný pás, jehož pomocí se ostatky přesouvaly ze sálu do laboratoře, či další přístroje.

"Z padesátých let jsme zachovali dříve přísně tajné zázemí mauzolea Klementa Gottwalda. Když se chýlila oprava Národního památníku na Vítkově, rozhodli jsme se otevřít expozici, která bude mementem zneužití památníku, ale také těch děsivých padesátých let. Myslíme si, že určité okamžiky našich dějin by neměly býti zapomenuty a naopak musíme si je neustále připomínat tak, aby se historie, doufejme, už v tomto slova smyslu nemohla opakovat," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

K vidění je také dochovaná balzamovací kniha s pečlivými lékařskými záznamy, které byly vedeny po dobu osmi let až do zpopelnění těla. Kniha bude výjimečně vystavena pouze tento víkend.

Fotografie a textová část nové expozice podtrhují atmosféru období 50. let minulého století. Expozice také ve zkratce odkazuje na příčiny komunistického převratu a dobu před únorem 1948.

Výstavu doprovodí i bohatý program. Již v pátek večer je plánovaná projekce opery Zítra se bude... režiséra Jana Hřebejka. Pro veřejnost jsou na víkend připravené speciální komentované prohlídkové trasy, které by měly upozornit na nebezpečí jakékoli totality. V sobotu uvede Činoherní studio Ústí nad Labem monodrama Byly jsme tam taky podle knihy politické vězenkyně Dagmar Šimkové. Každou celou hodinu začnou projekce filmů s tematikou porušování lidských práv z cyklu Ztracená duše národa. Připravený je také speciální program věnovaný základním a středním školám.

"Expozice Laboratoř moci je určitým doplňkem toho, co návštěvníci můžou vidět v hlavní expozici, v Křižovatkách české a československé státnosti. Tam naopak zobrazujeme osudy osobností, které se proti režimu postavily nebo proti komunistickému režimu bojovaly," dodává spoluautor výstavy Marek Junek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

T. G. Masaryk byl před 100 lety podruhé zvolen prezidentem

26.05.2020 07:19 Zprávy z historie: Před 100 lety, 27. května 1920, byl T. G. Masaryk podruhé zvolen prezidentem…

Zprávy z Prahy: Smetanovo nábřeží se ve směru od Národního divadla…

23.05.2020 05:36 Pro motoristy je ode dneška uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na…

V poledne se rozezní v Česku zvony jako poděkování sestřičkám

12.05.2020 05:51 V poledne se zhruba na minutu rozezní v Česku kostelní zvony jako poděkování zdravotnímu personálu…

V Praze 10 hoří skládka plastů, míří tam i středočeští hasiči

10.05.2020 04:27 Hasiči v Praze Hostivaři likvidují požár skládky plastů v ulici Ke Kablu. Vyhlásili třetí stupeň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy