Starosta: V ubytovně žijí dvě bezproblémové romské rodiny, útoku nerozumím

Aš - Dva neznámí muži dnes v noci hodili několik zápalných lahví na ubytovnu v Aši. Nikomu se nic nestalo, vzhledem k tomu, že v objektu bydlí také romští obyvatelé, vyšetřuje policie případ jako podezření z obecného ohrožení s rasovým podtextem. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. Policie povolala do Aše posily z Chebu, které jsou již na místě budou monitorovat situaci několik dnů.

Ilustrační fotografie

"V místě je klid, okolo samostatného domu poblíž nádraží, projíždějí policejní vozy. U soukromé ubytovny nikdo nepostává, ulice je úplně prázdná. Ubytovaní Romové pouze odhánějí fotografy z médií," řekl ČTK svědek na místě. Na domě je jedno ohořelé okno a jeho vnější sklo je rozbité. Okouřené jsou také vstupní dveře do objektu. 

Podle starosty Aše Dalibora Blažka nejde o žádnou romskou ubytovnu ani o problémový dům. "Bydlí tam dělníci a dvě romské rodiny, které nikdy neměly problémy a nikdy nepocítily náznaky rasismu," dodal. Podle něj může být důvodem útoku nějaká msta, protože v domě bydleli problematičtí občané, ne Romové, kteří odtud museli odejít. Možností je také vliv zpráv ze Šluknovska. "Všichni jsou nervózní jenom z toho, když někde vidí cizí skupinu Romů. Snažíme se dělat vše pro to, aby situace nevypadala jako na severu Čech, aby tu nepochodovaly žádné dělnické strany, protože tady to opravdu takové není, a proto mě tohle hodně mrzí, dodal. 

Starosta nepamatuje žádný podobný incident. "Ani to, že by se tu v hospodě Romové s bílými poprali," dodal. Pokud by byl čin rasově motivovaný, pak to podle Blažka nebyli ašští občané, ale lidé odjinud. V Aši se loni výrazně zvýšil počet Romů, podobně jako v celém příhraničí. Ve městě ale nejsou žádné vyloučené lokality a Romové jsou rozprostřeni po Aši i okolí. "Obava veřejnosti z nějaké eskalace tady je, roste drobná kriminalita, kterou mohou páchat Romové, ale víme, že ji páchá ašská galerka," dodal. Obecně se sice ví, že v napadeném domě bydlí romské rodiny, ale například ve Štítarech za městem jsou dva staré panelové domy, kde žije výrazně větší komunita Romů. 

"Událost se stala kolem 02:30. Pachatelé vysocí zhruba 180 centimetrů zaútočili asi na třípodlažní objekt v Nádražní ulici. Policie po nich velmi intenzivně pátrá," řekl již ráno policejní mluvčí. 

Zápalných lahví bylo několik, přesný počet Valenta ale neuvedl. Vinou útoku ohořela část fasády i rámy oken v bytu, kde spali nájemníci, dovnitř se ale lahve nedostaly. Na místě zasahovali hasiči. 

Pachatelé od ubytovny utekli směrem k Palackého ulici. "Kriminalisté přijmou jakoukoliv informaci na linku 158," dodal mluvčí. 

Ubytovna podle Valenty vypadá spíše jako rodinný dům, není příliš velká. Okolo objektu je plot a dvorek se zahrádkou. 

Romské rodiny se podle Blažka v domě střídají, žilo jich tam daleko víc. Město ubytovny kontroluje, aby majitelé bytů Romy nemohli vydírat. "Zrovna tady jsme byli se stavebním úřadem a hygienou na kontrolách a původní majitel dostal pokutu, takže tam došlo k výrazné nápravě," dodal. 

V posledních letech se v republice odehrálo několik útoků na obydlí romských rodin. Nejznámějším zůstává případ z dubna 2009, kdy čtveřice pravicových extremistů vhodila do domku ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve a v důsledku toho byla těžce popálena romská holčička.

Témata: krimi | Romové

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama