Cigánem jsem od narození a jako cigán taky umřu

Praha - Dnes svět slaví Mezinárodní den proti rasismu. U příležitosti tohoto dne byl hostem pořadu Hyde park na České televizi „emancipovaný cigán“ Patrik Banga, bývalý streetworker a současný redaktor iDnes.cz a Romea.cz. Nemá rád označení Rom a jeho názory jsou pro mnoho Romů nepřijatelné, například když obhajoval kroky bývalého starosty Vsetína Čunka.

Diskuze zablokovaná

Patrik Banga, říká si emancipovaný cikán
doporučujeme

Celý pořad byl protknut začarovaným kruhem nepřizpůsobivosti. Tento kruh spočívá v neochotě rodičů posílat děti do školy, tlačit je k lepším výsledkům ve vzdělání a ve vštěpování positivních hodnot. Romské děti se podle Bangy dostávají na svět v rodinách, kde otec ani matka nikdy nepracovali a mají maximálně dokončenou základní školu. Ta samá životní dráha pak čeká i tyto děti. Málokdy se stane, že dítě se z tohoto kruhu samo vymaní. Když už k vymanění dojde, je většinou nutná pomoc positivních vzorů. Mezi ně se sám Banga spolu se svým bratrem, hudebníkem Radkem Bangou, známým jako Gipsy.cz, řadí. Hlavním vzorem by ale měli být právě rodiče.

Dalším, co by mohlo romské komunitě pomoci, jsou stipendia na studium pro romské děti. Sice se jedná o positivní diskriminaci, kterou redaktor Romea.cz nemá v oblibě, uznává ale, že by v podobě stipendií přinesla zvášení vzdělanosti Romů. To by způsobilo, že by pak tito vzdělaní Romové vedli i své děti ke správným hodnotám. Ostatně sám Banga přiznává, že kdyby ho matka nevedla k zodpovědnosti, nejspíše by skončil jako nepřizpůsobiví. A své zkušenosti předává i svým dětem, které učí, že bez práce nejsou koláče.

Romové by také díky vzdělání mohli začít plánovat do budoucna. Momentálně žijí ze dne na den. Odpracují první měsíc, dostanou výplatu a už se v práci neukážou. Po takových zkušenostech Banga chápe, že mnozí lidé nechtějí Romy zaměstnat.


Hlavní silou, která by romským myšlením mohla pohnout, je možnost státu sáhnout na dávky. Neposíláš děti do školy? Nedostaneš na ně dávky. Je to prý lepší varianta, než strop ve vyplácení dávek. Každopádně Banga nechce, aby toto opatření bylo vztahováno jen na Romy. Existuje zde i mnoho „bílých“ nepřizpůsobivých. „Přijít o peníze je pro mnoho lidí jediná motivace,“ řekl.

V neposlední řadě romské komunitě a jejímu soužití s ostatními obyvateli nepomáhá přístup českého školství k Romům. Mnoho romských dětí je přesunuto do zvláštních škol jen kvůli barvě pleti. Přitom děti Romů, kteří se odstěhovali do Británie, mají na tamních školách dobré výsledky. A to nenavštěvují žádné školy pro imigranty, ale regulérní školy, které navštěvují spolu s ostatními Brity.

Banga si v pořadu také rýpnul do údajné vysoké kriminality Romů. Byl by pro zveřejňování etnicity u trestných činů a to plošně. Je si jist, že by to jeho komunitě pomohlo, jelikož Romové páchají pouze menší krádeže, zatímco „bílý“ kradou ve velkém.

Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stane se internet metlou lidstva? Závislost mezi teenagery se zvyšuje

25.01.2020 17:00 Internet je dobrý sluha, ale špatný pán. Závislost na něm má devastující účinky na život člověka.…

Ovlivňují sny naše životy? Odpověď hledal už Freud

25.01.2020 10:30 Každému z nás se ve spánku něco zdá. Sny jsou branou do našeho nevědomí, proto se v nich často…

Jak se budeme stravovat v roce 2020? Restaurace zásadně mění menu

15.01.2020 21:59 Aktualizováno Rok 2020 přinese nové trendy i v oblasti jídla a pití. Jaká nová jídla najdeme v našich…

Ignis Brunensis 2020: Ohnivá hudba připomene výročí Beethovena a Broma

15.01.2020 13:14 Už po třiadvacáté se mezinárodní soutěž uměleckých ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS rozzáří nad Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama