Ostré hádky v ČOV: Jirásku, rozkradli jste Sazku a šmelili jste!

Praha - Ve čtvrtek proběhlo plenární zasedání Českého olympijského výboru (ČOV), na němž dominovaly ekonomické otázky a příprava účasti na OH 2012. Došlo k ostrým výměnám názorů na roli zástupců ČOV v představenstvu loterijní společnosti Sazka a tvrdé kritiky se dočkal zejména předseda Milan Jirásek

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Plenární zasedání Českého olympijského výboru ve čtvrtek v Praze v budově Autoklubu ČR mělo na programu zprávu o hospodaření ČOV za rok 2011, informace o přípravě české účasti na olympijských hrách 2012 v Londýně, návrh novely stanov ČOV a také zásady kompenzace za vynaložené úsilí a vícenáklady spojené se sportovní přípravou olympijských medailistů a jejich realizačních týmů na OH 2012 v Londýně. Byl schválen prémiový olympijský řád. Držitel zlaté medaile z Londýna dostane stejně jako v minulých hrách prémii 1,5 milionu korun, stříbrní medailisté si polepší o 50 000 korun na 750 000, stejně jako bronzoví, ti obdrží 450 000 korun.

Ekomická problematika byla na plénu v hlavní roli, takže přirozeně došlo k poměrně dramatické výměně názorů na roli ČOV v loterijní společnosti Sazka, v níž byl ČOV čtyřprocentním akcionářem. Padala ostrá slova o rozkradení Sazky a šmelině. Předseda ČOV Milan Jirásek přiznal, že dostával vysoké odměny, ale byl přesvědčen, že jeho odměny nebyly žádným nemravným příjmem, vždy byly schváleny a on sám o nich nikdy nerozhodoval. Velmi razantně proti Jiráskovi vystoupil předseda Českého šermířského svazu František Janda poté, co Milan Jirásek situaci v Sazce zmínil velmi stručně a téměř okrajově. Už dříve se objevily informace, že Jirásek si přišel díky své pozici v představenstvu Sazka na odměny v řádu desítek milionů korun.

Janda kritizoval Milana Jiráska a také šéfa Autoklubu České republiky Romana Ječmínka, jehož označil za jednoho z hlavních viníků pádu Sazky. "Management společnosti Sazku rozkradl, neslyšel jsem tu zmínky o stomilionových platech, milionových fakturách za soukromá letadla. Roční rozpočet našeho svazu nedosahuje měsíčního příjmu místopředsedy Sazky!" hovořil vzrušeně František Janda. Mluvil o zlodějně a šmelinářských kšeftech. Ječmínka a Jiráska označil za lidi, od nichž se musí sport očistit, protože v Sazce se chovali jako majitelé a nikoliv jako správci akcií.

Předseda jachtařů Karel Bauer řekl, že Milan Jirásek se v Sazce choval nezodpovědně už dlouhou dobu, měl v jejím představenstvu vystupovat daleko razantněji. Milan Jirásek se omluvil a oznámil, že na funkci předsedy ČOV při letošních volbách už kandidovat nebude.

Mnohem detailněji rozebral vývoj situace v Sazce a vůbec ekonomickou problematiku ČOV a sportu místopředseda ČOV Jiří Kejval, který byl nominován Českým veslařským svazem, aby kandidoval při volbách 1. listopadu na funkci předsedy. Zrekapituloval, jak se Sazka dostávala do problémů od chvíle, kdy financovala výstavbu O2 Arény. Vloni na ni byl uvalen konkurz, avšak sportovní komunita nad ní ztratila kontrolu, akcie jsou v držení společností PPF a KKCG. Kejval také prezentoval ekonomickou studii, kterou zpracovali experti velké české finanční skupiny KPMG na základě zadání Českého olympijského výboru. Jde o první ucelenou studií o koncepci financování sportu a vůbec o ekonomickém postavení sportu v České republice.

Podíl přínosů ze sportu na příjmech státního rozpočtu v roce 2011 dosáhl podle této studie 3,3 procenta. Celkově do veřejných rozpočtů plynulo 52 miliard korun. Analýza KPMG Česká republika potvrzuje význam sportu jako důležitého ekonomického odvětví. Přínosy ze sportovní činnosti jsou z hlediska podílu na tvorbě HDP a zaměstnanosti srovnatelné s odvětvími jako je výroba plastů a pryží, výroba potravinářských výrobků nebo těžba a dobývání. „Každá koruna vložená do podpory sportu z veřejných rozpočtů přináší zpět do těchto rozpočtů 3,55 korun. České sportovní prostředí a navázaná odvětví vytváří více než 180 tisíc pracovních míst,“ uvedl k tomu Petr Bučík, odborník odpovědný za Management Consulting v KPMG Česká republika.

Přesto studie konstatuje, že financování sportu v České republice nemá ucelený funkční systém. Podpora sportu z veřejných zdrojů trvale klesá. Jen v letech 2010 a 2011 meziročně poklesla o více než tři miliardy korun. V zemích Evropské unie je přitom běžné, že se na financování sportu z velké části podílí právě veřejný sektor. „Česká republika se v tomto srovnání nachází ve skupině zemí, které vynakládají na podporu sportu nejméně. Veřejné rozpočty v ČR si přitom z každé stokoruny vynaložené na sport vezmou formou odvodů a daní 42 korun zpět,“ komentoval studii místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Předseda výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta opět upozornil, že Česká republika jedním z mála evropských států, v nichž loterijní společnosti neodvádějí finanční prostředky do sportu. „Společně s Kyprem a Lotyšskem jsme jednou ze tří zemí Evropské unie, kde neexistuje zákonná povinnost vracet z výnosů ze zdanění loterií určitý podíl prostředků zpět do sportovního prostředí. To považuji za velmi nešťastné,“ řekl Jansta.

Studie společnosti KPMG Česká republika vycházela při analýze z dat všech významných sportovních institucí v České republice, podkladů z Ministerstva školství, mládeže, tělovýchovy a sportu ČR, Ministerstva financí ČR a z příkladů mnoha vyspělých evropských zemí. „Studii lze vnímat jako první komplexní soubor, který poskytuje podrobné informace o aktuálním stavu financování českého sportu,“ říká Jiří Kejval, jenž má v ČOV na starosti ekonomiku a marketing.

Novým členem pléna ČOV byl zvolen bývalý desetibojař Robert Změlík, olympijský vítěz. Z rozhodčí komise ČOV byl odvolán bývalý generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák. Na své funkce ve výkonném výboru ČOV rezignovali bývalý předseda ČSTV Pavel Kořan a bývalý předseda střeleckého svazu Jaroslav Pekař. Byli rovněž příliš propojeni se Sazkou.

Témata: Sazka
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama