Okamura ostře kritizuje politiku: "Revoluci" na ně!

Praha - Na svém pravidelném pondělním videoblogu se podnikatel a investor Tomio Okamura pustil do stávajícího politického systému, který je podle něj v krizi. Z toho důvodu je čas na radikální změnu.

Tomio Okamura

Podle Okamury se současný politický establishment dostal do slepé uličky´a stávající krizi pociťuje každý občan v České republice. Politická krize je ale zároveň krizí občanskou. A východiskem ze současné situace může být jen změna. Radikální změna.

Jestliže systém nemá pravomoci k tomu, aby postavil před spravedlnost ty, kteří rozhazují veřejný majetek občanů či samotné zloděje, musí podle podnikatele každý pociťovat, že je systém špatný. „Řešení jsou dvě: nechat věci vyhnít až do nové revoluce, která smete stávající politický establishment, anebo se pokusíme revoluci předejít a změníme náš systém dobrovolně.“


Odpovědnost a přímá demokracie

Na neduhy současného systému Tomio Okamura odpovídá větší odpovědností a zapojením většího množství prvků přímé demokracie do společnosti. K trestní i hmotné odpovědnosti by podle investora mělo být možné dohnat každého, kdo rozhoduje o veřejných financích – od poslanců počínaje, přes vysoké úředníky, až po premiéra konče.

Radikální změnu navrhuje Okamura i v pojímání vlády. „Je třeba zavést odvolatelnost poslanců, zprofesionalizovat a odpolitizoval vládu.“ To je možné za předpokladu, že by náplní práce parlamentu bylo jen vytváření a schvalování zákonů. Ministři by byli zbaveni politické příslušnosti tím, že by byli vybírání ve veřejných výběrových řízeních, čímž by se do ministerských křesel dostali profesionálové a odborníci.

Aby Česká republika mohla efektivně fungovat, je podle Tomio Okamury nutná „maximální odpolitizovanost“. To pomůže nejenom společnosti, ale i politice samotné.

Témata: Tomio Okamura

Více než polovina Čechů pije denně až tři kávy

30.09.2021 11:48 Více než polovina Čechů (53,1 procenta) vypije denně dvě až tři kávy. Zhruba dvě procenta si jich…

Související:

Právě se děje

reklama