Morava nejsou Čechy!

Praha – Skoro 400 moravských obcí včera vyvěsilo moravské vlajky. V některých médiích byly označeny za falešné. Avšak podle senátora Zdeňka Škromacha je jejich vyvěšení stejné, jako vyvěšování tibetských vlajek.

Škromach: Jsem Moravan a jsem na to hrdý!
doporučujeme

„Proč by nemohli na radnicích vyvěsit Moravské vlajky? I Tibetské se vyvěšují, tak co? Že se to nějakému Čecháčkovi nelíbí? Jeho věc,“ píše na svém Facebooku. Žlutočervená vlajka, která na moravských radnicích vlaje, je dehonestována českými heraldiky, jelikož nemá žádnou historickou tradici.

Avšak to nemění nic na faktu, že od roku 2010, kdy se akce vyvěšení moravské vlajky u příležitosti oslav příchodu slovanských věrozvěstů konala poprvé, počet připojených obcí roste nebývalou rychlostí. Na sociální síti se k názoru senátora za ČSSD kloní mnoho lidí a hrdě se hlásí ke své moravské národnosti.

Argument, že Moravané nemohou vyvěšovat vlastní vlajku, jelikož nejsou národem, naráží u některých českých historiků. Například vysokoškolský pedagog J. P. Kučera na svých přednáškách často upozorňuje, že Morava byl svébytný region s vlastním národem. Česká interpretace, že Moravané jsou součástí Čechů, je důsledkem pragocentrismu.

Moravské nacionální hnutí bylo aktivní v první polovině 90. let, kdy v roce 1990 získalo 23 mandátů ve sněmovně. Od té doby postupně ztrácelo na významu. Jistou formou návratu je právě akce s vyvěšováním červenožlutých vlajek na radnicích.

Témata: morava
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naskočte na Brno, vesmír, vteřiny

25.01.2021 19:22 Přiznejme si, že se v minulých staletích lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama