"Totální sráč"? Omlouvám se, píše Kalousek náčelníku Pickovi

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek se písemně omluvil bývalému náčelníku generálního štábu za svá slova zveřejněná v sobotním vydání Lidových novin (LN). Kalousek v rozhovoru s redaktorem listu komentoval okolnosti pořízení vojenských dopravních letadel CASA. Picka zmínil jako člověka, který podle něj letouny pro armádu pořídit chtěl. Na námitky redaktora LN, že tak učinil po nátlaku bývalého náměstka a později ministra obrany Martina Bartáka, se Kalousek o Pickovi několikrát expresivně vyjádřil. Kalouskovu omluvu zveřejnilo na svém webu ministerstvo obrany.

371

"Po zveřejnění rozhovoru jsem z mnohých reakcí zjistil, že mé věty mohly vyvolat zcela opačný dojem a že se Vás mohly oprávněně dotknout. Nechci se vymlouvat a svádět něco na redaktora. Je to bezpochyby moje vina, opravdu jsem formuloval tak nešťastně, že čtenář se může domnívat, že Vás svými výroky dehonestuji. Nesmírně mě to mrzí a vyčítám si to," napsal Kalousek v dopise adresovaném Pickovi. Následně dodal, že si vždy vážil svých korektních pracovních vztahů s někdejších náčelníkem generálního štábu. 

V rozhovoru uveřejněném v sobotním vydání redaktor LN uvedl, že Picek napsal dopis, v němž požadoval zakoupení transportních letadel CASA pro potřeby armády, po dlouhodobém nátlaku ze strany Bartáka. "Jestli se nějakej generálplukovník nechal zmasírovat od nějakýho neurochirurga, tak neměl bejt nikdy ani desátník," reagoval Kalousek v narážce na Bartákovo civilní povolání. "Představa, že mě zmasíruje Barták, je tak absurdní, že kdyby to mělo platit, jsou jen dvě možnosti: buď se zastřelím, nebo rezignuju," dodal později ve stejném rozhovoru. V podobném duchu pronesl ještě několik dalších poznámek. 

Kvůli spornému nákupu dopravních letadel CASA dnes protikorupční policie doručila obvinění bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (TOP 09). Podle vyšetřovatelů je obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle dřívějších informací má být důvodem, že si nenechala zpracovat znalecký posudek běžné ceny letadel, čímž měla státu vzniknout značná finanční škoda. 

Kalousek se Parkanové od počátku kauzy zastává. Podle něj žádný odhad ceny vypracovat nemusela. Ministr financí navíc argumentuje tím, že armáda stroje požadovala. Média ovšem v minulosti informovala o tom, že Picek dříve letouny CASA pro vojenské letectvo nakoupit nechtěl. Podle nich měl změnit názor po tlaku některých politiků.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama