Držitelé Nobelovy ceny v Česku: Budou tu přednášet studentům

Brno - Osm světově uznávaných vědců, mezi nimiž jsou čtyři držitelé Nobelovy ceny, bude přednášet v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity. Přijedou 8. a 9. října v rámci jubilejních Mendel Lectures, řekla v sobotu agentuře Mediafax mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Studenti i odborníci se budou moci setkat a diskutovat se světově proslulými vědci z oblasti genetiky a buněčné a molekulární biologie," řekla mluvčí.

Přednášky Jamese Watsona (Nobelova cena v roce 1962), Tima Hunta (Nobelova cena v roce 2001) a Aarona Ciechanovera (Nobelova cena v roce 2004) zazní během prvního dne přednáškového cyklu. Na programu jsou také přednášky českých vědců Josefa Jiřičného a Jiřího Lukáše, kteří uspěli na mezinárodním vědeckém poli a působí ve významných zahraničních institutech. Všichni přednášející si pak prohlédnou expozici v Mendelově muzeu a večer navštíví koncert Janáčkova kvarteta.

Druhý den bude cyklus pokračovat přednáškou držitele mnoha prestižních cen Garyho Ruvkuna a Guntera Blobela (Nobelova cena v roce 1999). Přednáškový cyklus završí Jiří Friml, absolvent Masarykovy univerzity, který patří mezi nejúspěšnější mladé české vědce současnosti. Odpoledne účastníci navštíví Mendelův rodný dům v Hynčicích na Novojičínsku.

Výroční Mendel Lectures, které se konají u příležitosti letošního 190. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, bude hostit Mendelovo muzeum, které se také spolu s Biologickým ústavem Lékařské fakulty MU na organizaci přednášek podílí.

Na přednáškovém cyklu Mendel Lectures vystoupilo od roku 2003 více než 60 význačných vědců včetně několika nositelů Nobelovy ceny. Na počátku měla série především připomenout 50. výročí objevu DNA, nezůstalo však jen u toho. V práci týmu významných vědců z několika evropských institucí, který stál u zrodu projektu, dnes pokračuje Biologický ústav Lékařské fakulty MU za přispění pracovníků Mendelova muzea MU s podporou starobrněnského opata Lukáše Evžena Martince.

Témata: Brno | univerzity
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama