Klausova chvála Havla na pohřbu byla jen přetvářka, myslí si režisér Fenič

Praha – Dnes bylo přejmenováno hlavní české letiště v Ruzyni na Letiště Václava Havla. Na ceremoniál byly pozvány stovky hostů. Prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem (ODS) si ale našli nejspíš zábavnější zpestření pátečního dne a na ceremoniál nedorazili. Podle režiséra Fero Feniče to dává jasný vzkaz občanům.

Fero Fenič

Fero Fenič byl iniciátorem přejmenování letiště po vzoru zahraničních letišť. Během několika dnů sehnal tisíce podpisů a silnou podporu veřejnosti. S přejmenováním souhlasila i vdova po prezidentu Havlovi Dagmar. Následně celou akci posvětila vláda, a tak dnes ve dvanáct hodin bylo letiště oficiálně představeno světu jako Letiště Václava Havla.

To, proč nedorazili Klaus s Nečasem, si Fero Fenič neumí vysvětlit. „Nevím. Nějak mě to ani nepřekvapuje. Myslím, že to věděli s velkým předstihem, protože termín byl stanoven v dostatečném předstihu. Myslím, že je to vzkaz občanům, který by si měli zapamatovat,“ řekl režisér serveru idnes.cz.

„Co mohou vzkazovat lidé, kteří před kamerami celého světa vzývali Václava Havla jako mimořádnou osobnost našich dějin a devět měsíců poté je tomu jinak? Protože kdyby ta slova byla míněna vážně, tu příležitost přejmenování by si nenechali ujít a osobnost Václava Havla, jeho rodinu by svojí přítomností ocenili. Dali by tak signál veřejnosti, že to mysleli vážně. Ale čemu teď mohou lidé věřit, když vidí, že nejen v politice, ale i obyčejných lidských věcech, se nedodržuje slovo? Nikdo je nenutil, aby před kamerami pronášeli chvály, ale oni to udělali a já měl na chvíli pocit, že se změnili, že to myslí vážně. Vidím ale, že tomu tak není,“ dodal následně.

Odůvodněním by mohlo být to, že Václav Klaus neměl s Havlem úplně nejlepší vztahy. Měli úplně odlišné povahy. Zatímco Havel byl pravdoláskař, Klaus byl vždy tvrdým a pragmatickým politikem. Lišili se v otázce Evropské unie i vztahu k Rusku. Možná právě proto nechtěl Klaus na ceremoniál přijít.

U Petra Nečase pak mohl zapůsobit fakt, že se poslední dny údajně snaží udělat na Klause dojem. To byl také podle mnohých komentátorů důvod, proč během chvilky odvolal poradce Romana Jocha, když urazil Klause. Nečas totiž potřebuje, aby Klaus přemluvil rebelující poslance ODS, kteří odmítají daňový balíček. S tím je spojen osud celé vlády i budoucnosti Petra Nečase.

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama