Romové křičí: Berou nám dávky, stěhovat se nemůžeme!

Ostrava - Ve zdevastovaných domech problémové lokality Přednádraží zůstává i přes úřední příkaz k vystěhování 48 obyvatel, včetně 19 dětí. Agentuře Mediafax to v pondělí potvrdila mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Diskuze zablokovaná

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„Stav k dnešnímu dni je 29 dospělých a 19 dětí, od začátku srpna, kdy tam bydlelo 200 lidí, je to značný pokles. Většina lidí odešla do ubytoven nebo do soukromých domů, několik se jich podařilo umístit v Domě na půl cesty,“ řekla Pondělíčková.

Lidé se z domů v Přednádraží odmítají podle romského aktivisty Kumara Wischwanathana vystěhovat z finančních důvodů. „Radnice místo aby jim nabídla své volné byty, obyvatele nutí stěhovat se do soukromých domů, kde je tak vysoká kauce, že si to nemohou dovolit. Snažíme se lidem pomoct s vyjednáním bezúročné půjčky, ale ani to není ideální řešení, protože jestliže se jim v lednu mají snížit dávky, nebudou mít z čeho půjčku splácet,“ řekl.

Romové tak zůstávají v domech, kde voda teče pouze na chodbě domu č. 8. „Někteří kromě vody nemají ani jak topit. Do zimy se jejich bydlení musí vyřešit. Nejhůř jsou na tom dvě samoživitelky s malými dětmi, bydlící v domě, který je v nejhorším stavu. Nemají vodu ani elektřinu, na chodbě navíc není zábradlí, je to i nebezpečné. Přesto tam zůstávají, protože nechtějí přetrhat vazby s přáteli,“ poznamenal.

Několik let neřešená situace v této lokalitě vygradovala koncem července letošního roku, kdy kvůli neplatícím nájemníkům byla ve všech domech odpojena voda. O týden později bylo více než 50 romským rodinám doručeno nařízení o vystěhování. Stavební úřad objekty označil jako nezpůsobilé k obývání, jeden z domů nařídil zbourat.

Loading...
Témata: Romové | ghetto
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

15.12.2019 11:55 Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a…

Kupujete vánoční dárky na poslední chvíli? Poradíme, kde se sehnat i na…

13.12.2019 12:11 Mnoho z nás si nechává nákupy dárků na poslední chvíli. Někdo preferuje nakupovaní v kamenných…

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama