Blahořečení 14 pražských mučedníků doprovodí i různé koncerty

Praha - Slavnostní program k sobotnímu blahořečení 14 pražských mučedníků odstartuje již v pátek večer, a to koncertem Clarinet Factory a Alana Vitouše se světelnou performancí. Ve středu o tom informovalo Arcibiskupství pražské.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Koncert začne v pátek ve 20 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. "Rádi bychom na něj pozvali co nejširší okruh lidí, chceme, aby podobně jako v roce 1611 kostel zaplavila veřejnost, ale tentokrát veřejnost, která sem přijde s radostí," uvedla Amáta Wenzlová z provincie františkánů. Dodala, že vstup na koncert je zdarma.

Sobota pak bude patřit duchovní části oslav, kdy se dopoledne odehraje samotná slavnostní mše, při níž bude 14 pražských mučedníků blahořečeno, sloužit ji bude v pražské katedrále sv. Víta kardinál Angelo Amato z Kongregace pro svatořečení a blahořečení.

Odpoledne mohou zájemci přímo v kostele Panny Marie Sněžné navštívit doprovodnou výstavu k blahořečení a večer od 19.00 zde zahraje Hradišťan.

V neděli pak oslavy vyvrcholí slavnostní mší přímo v kostele Panny Marie Sněžné, kterou bude sloužit generální ministr řádu františkánů José Rodríguez Carballo a zúčastní se jí i bývalý papežský nuncius pro Česko Giovanni Coppa. I tato mše je otevřená veřejnosti.

Pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka zdůraznil, že blahořečení 14 pražských mučedníků je důležité nejen pro církev, ale pro celou společnost. "Žijeme v době, kdy naříkáme nad hrubostí, nečestností či nepoctivostí a chybí nám lidé, kteří by byli nositeli takových univerzálních hodnot. Pobití františkáni jsou ukázkou toho, že se dá žít i jinak, než jak to nyní děláme. To je poselství, které může oslovit i světskou společnost," řekl Duka.

Příběh pražských mučedníků podle něj ukazuje i to, že bez historie a paměti nelze chápat současnost.

Pražští mučedníci byli františkánští mniši, kteří roku 1604 obydlili trosky kláštera u Panny Marie Sněžné, začali ho renovovat a sloužit zde duchovní službu. V období vpádu pasovských vojsk do Čech roku 1611 byli nařčeni z kolaborace s katolickým vojskem, na masopustní úterý 15. února 1611 do jejich kláštera vtrhla pražská lůza a bratry pobila. Jejich těla zůstala několik dní pohozena na svých místech, až později byli pohřbeni v křížové chodbě kláštera a později v kapli sv. Michala.

Proces blahořečení bude připomínat i několik uměleckých předmětů. Konkrétně půjde o nový relikviář, ve kterém se při obřadu blahořečení ponesou ostatky františkánů a který poté bude uložen do původního hrobu, beatifikační obraz, pamětní medaili a pamětní list.

Témata: Praha | Církev
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zatopené sklepy a zahrady, neprůjezdné silnice. Na Krnovsku se potýkají s…

14.10.2020 14:46 Lidé z Krnova a jeho bezprostřední okolí zažili bezesnou noc kvůli nepříznivému počasí. Také dnes…

BRNO 360: Premiéra pořadu o nejkrásnějším městě

29.09.2020 11:59 Zurčící potůčky, ranní mlha, rozbřesk slunce, peřeje a zátočiny řek… To není začátek dokumentu o…

Ve městech chybí prostory pro karanténu lidí bez domova

26.09.2020 15:45 Ve městech chybí vyčleněné prostory, kde by mohli karanténu strávit lidé bez přístřeší. Upozornila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama