Bylo za komunismu líp? Porovnejte ceny a přesvědčte se

Praha – Také jste podlehli dojmu, že lidé touží po návratu komunismu, když tak mocně zabodovali v krajských volbách? V tom případě navštivte web matematika Petra Staníčka. Ten vám ukáže, že za totality se rozhodně lépe nežilo.

Jiří Dolejš a Vojtěch Filip

Staníček vytvořil web www.zakomunistu.cz. V něm srovnává průměrné platy v několik základních profesí dnes a v roce 1989. Vedle toho srovnává ceny základních potravin, výrobků a služeb. Pokud si tedy pamatujete ceny z dob vlády jedné strany, zajisté víte, že ceny byly nízké. Jenže i platy nedosahovaly současných hodnot.

Jelikož je Staníček matematik, tak pomocí několika vzorců, kde vzal v potaz například inflaci, převedl ceny z roku 1989 na současné ceny. A výsledek? Většina výrobků a služeb jako rohlík, pivo, nafta, cigarety nebo auto jsou dnes levnější.

Množství zboží, které zdražilo oproti roku 1989, moc není. Patří sem především energie, které byly notně dotovány ze strany státu. Například vodné a stočné zdražilo o víc jak 1000 procent, zemní plyn o víc jak 100 procent.

„Naprosto chápu, že někteří mohou na uvedená čísla pohlížet s nedůvěrou – často proto, že na uvedený průměr příjem ani zdaleka nedosahují a mají pocit, že to platí pro naprostou většinu ostatních. Tyto údaje ale nejsou nijak vymyšlené, jsou to vždy přesně spočítaná a věrohodně doložená čísla, jedná se o aritmetický průměr z evidovaných příjmů všech lidí z celé republiky," vysvětluje své výpočty Staníček.

Stejně tak obhajuje svůj výpočet mediánu, což je mzda, na níž dosáhne přesně polovina obyvatel. „Pokud je váš hrubý příjem nižší než uvedený medián, musíte věřit tomu, že opravdu více než polovina lidí má skutečně příjem vyšší než vy (a naopak). Pokud je střední příjem v této zemi 21.000 Kč, tak skutečně musíte věřit tomu, že polovina lidí má příjem 21.000 Kč a více. To je zkrátka fakt. S tím se nedá nic dělat, takový je život. A s velkou pravděpodobností tomu tak bylo i v roce 1989 – pokud jste ovšem nebyli havíř, politický agitátor, okresní tajemník Strany nebo nevykonávali podobné, uměle výrazně nadhodnocené povolání," uvádí autor webu.

Témata: KSČM

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama