Karel Gott před 11 lety předpověděl příchod totalitní světovlády. Dnešek to potvrzuje

Praha – Před jedenácti lety Karel Gott v rozhovoru pro přílohu Lidových novin představil svou vizi budoucnosti a tato představa rozhodně nebyla růžová. Gott viděl svět, který ovládá supermanka, a lidé budou s nostalgií vzpomínat na dobu totality. Blížíme se k naplnění této představy?

Karel Gott

Karel Gott v rozhovoru s redaktorkou Lidových novin Janou Machalickou mimo jiné prohlásil: „Obávám se, že celosvětové dění směřuje k totální globalizaci, která vyústí v jednu totalitní světovládu. Časem všechny malé banky padnou - už to pomalu začíná, bankovní giganti budou fúzovat, až nakonec zbude jediný bankovní dům, který bude všem diktovat. Vznikne jedna světová měna, která bude všechno řídit, a pak už je jen krůček k bezhotovostnímu platebnímu systému pomocí mikročipů a laserových neviditelných kódů - nejspíš je budeme mít zabudované v těle. A tím bude možné z jednoho vládního centra získat o každém informaci a každého kontrolovat. Už si na to zvykáme, vnímáme to jako samozřejmost - ta identifikační čísla jsou kreditní karty."

Zatímco v roce 2001, kdy rozhovor proběhl, lidé s nadšením vítali příchod velkých bank a nástup platebních karet, do budoucna to lidem začne podle Gotta vadit. Lidé si uvědomí, že jsou objektem kontroly a manipulace mysli.

„Ani ne. Bojím se toho, že se nakonec naplní všechny orwellovské vize, které při svém vzniku vypadaly tak neskutečné. Napadlo mě, že možná přijde doba, třeba se jí ještě dožiji, kdy budeme nostalgicky vzpomínat na minulé totality. V každém případě, když už se tehdy nedalo dělat vůbec nic, tak si aspoň lidé mohli pro sebe nechat své myšlenky a názory," doplnil slavný zpěvák svou představu.

A jak daleko jsme s uskutečněním této vize? Minimálně v evropském měřítku se jejímu naplnění blížíme. V Evropě funguje jednotná měna a velké zahraniční banky vlastní většinu tuzemských bank. Na každém kroku jsou bezpečnostní kamery, lidé mají v peněženkách nepřeberné množství platebních a jiných elektronických karet. Dokonce už i vláda jednu takovou vydává. Jsou jimi kontroverzní sKarty.

Do toho přišla Evropská unie s plánem vytvoření bankovní unie, v níž by dohled nad bankami přešel z centrálních bank jednotlivých států do rukou Evropské centrální banky.

Dokonce i krajské volby z části potvrdily slavíkova slova z roku 2001. Faktickým vítězem se totiž stala KSČM, která získá vůbec prvního hejtmana v historii a zasedne ve většině krajských vlád. Navíc je již skoro jisté, že se bude podílet na případné celostátní vládě spolu s ČSSD. Zatím je jen otázkou, zda přímo či v podobě tiché podpory menšinové vlády sociálních demokratů. Jisté však je, že KSČM mírně roste počet příznivců. Že bychom opravdu nostalgicky začali vzpomínat na staré dobré totalitní časy?

Témata: Karel Gott

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama