Atentátník na prezidenta odtajnil výslech Klause: "Byl to útok na hlavu státu!"

Praha – Muž, který spáchal „atentát“ na hlavu státu Václava Klause zveřejnil část výslechu prezidenta. Pavel Vondrouš tak učinil s vědomím, že porušuje zákon. Co Klaus u výslechu řekl?

Útočník Pavel Vondrouš

Pavel Vondrouš zaútočil kuličkovou pistolí na konci září v Chrastavě. Útočník si uvědomuje, že vypuštění části informací z vyšetřovacího spisu mu může přitížit.

„Vyšetřovatel mi dne 26.10.2012 poskytl kopie spisu a to pouze pod podmínkou, že mu podepíši, že "kopie spisu slouží výhradně pro účely mé obhajoby a že v žádném případě nesmí být předávána dalším osobám a tiskovým médiím nebo jinak zveřejnována". Takovýto postup vyšetřovatele hrubě odporuje zákonu a základním právům, které garantují právo na obhajobu. Vydírat se Policii nenechám," napsal Vondrouš.

V tiskové zprávě, kterou uveřejnil na Facebooku, mimo jiné tvrdí, že se Václav Klaus připojil k trestnímu řízení vůči Vondroušovi jako poškozený. „Náhradu škody 250Kč, kterou jsem mu poslal poštovní složenkou na případné vyčištění saka a košile ovšem přijmul," doplňuje.

Následně Vondrouš popisuje část výslechu z 2. října: „Václav Klaus uvedl, že po útoku necítil žádnou bolest a starosta, který byl v tu chvíli nejblíže, asi 20 cm mu prý později v rozhovoru řekl, že vlastně ani on sám vůbec nic neviděl, ničeho si nevšiml. Nyní se ten režim ochrany zpřísnil, ochranka se kolem něj semkne tak nablízko, že snad raději na obědy chodit nebude. Dále uvedl, že na pravé ruce měl modřiny. Poškozeno střelami nebylo sako ani košile, pouze na rukávu jsou stopy krve."

Posléze cituje Klausův popis způsobené újmy. "Materiální újma mi způsobena nebyla žádná, ale nemateriální určitě. Nemohu jaksi oddělit osobu Václava Klause od úřadu prezidenta republiky, a proto ten útok považují za útok na úřad prezidenta jako takový," řekl Klaus u výslechu.

Vondroušovi se nelíbí, že výslech vedla Generální inspekce bezpečnostních sborů a ne liberecká policie. „Ze spisu je zřejmé, že GIBS provádí poměrně velké množství úkonů a přitom uvádí, že se jedná o mou trestní věc. Nejen, že takový postup není v souladu s trestním řádem, ale především mi tento postup brání ve využívání mých procesích práv a proto si na postup budu stěžovat u státního zástupce, který celou věc dozoruje," vysvětluje svůj pohled.

Vedle GIBSu pak na případu pracuje ÚOOZ a kriminálka. Vyvíjejí prý nátlak na jeho blízké: „Dále provádí úkony ÚOOZ a pražská kriminálka, která objíždí mé známé, pomlouvá jednotlivé aktivisty z různých občanských iniciativ tím, že jim podává z kontextu vytržené informace z policejních spisů a přitom tvrdí, že je na ní vyvíjen mimořádný nátlak."

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama