Rodiče v Řecku zatčených mužů viní české úřady z liknavosti. Obrátili se na Klause

Praha - Přes dva měsíce tráví dva Češi v řeckém vězení za údajnou špionáž. Rodiče zatčených viní české úřady z liknavosti a obrátili se i na prezidenta Václava Klause, informoval v pátek server iDnes.cz s tím, že příbuzní se chystají žádat o pomoc i premiéra Petra Nečase (ODS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Václav Klaus, prezident ČR
doporučujeme

"Už 68 dní vstáváme i usínáme se strachem o naše děti, které jsou vězněny na řeckém ostrově vzdáleném 1600 kilometrů. A také už 68 dní věříme, že ministerstvo zahraničních věcí dělá vše pro to, aby Martina s Ivanem dostalo domů," řekla v pátek serveru matka jednoho ze zadržených Hana Buchtová.

Oba muži se podle otce Buchty seniora už dostávají do beznaděje, protože necítí, že by se věc někam posouvala a že by se něco dělo v jejich prospěch. "Proč se v jiných případech při zatčení občanů vysílají zvláštní emisaři na vyjednávání, ale v našem případě se nic takového neděje?" ptá se Buchtova matka.

Příbuzní tak prostřednictvím advokátky Dagmar Raupachové oslovili prezidenta Václava Klause, aby se v kauze angažoval. "Pan Klaus dokázal projevit zájem o případ jak z pozice své funkce, tak jako člověk," zhodnotila jednání s hlavou státu právnička.

Už dříve kvůli zadrženým Čechům jednala Raupachová i s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), který podle vyjádření Černínského paláce již kontaktoval svůj řecký protějšek. Advokátka se ale k nedořešenému případu odmítá vyjadřovat.

"Domnívám se, že do tohoto případu by v tomto okamžiku měla vstoupit také vláda. Pomoc by měla probíhat koordinovaně, proto oslovím premiéra Nečase," uvedla Raupachová, která rodiny podezřelých zastupuje na české půdě. Dodala, že se už ale vyšetřování blíží do konce.

Těžké chvíle by mohli Čechům ve vězení "zlehčit" jejich otcové, kteří se chystají podle informací iDnes.cz do Řecka v neděli a v pondělí je navštíví. Kdy ale třiatřicetiletý Ivan Buchta a osmadvacetiletý Martin Pezlar vězení opustí, je zatím otázkou.

Dvojici Čechů zadržela řecká policie před dvěma měsíci na ostrově Limnos, kde měli natáčet a fotit vojenské objekty. Češi uvedli, že si jen chystali materiály pro počítačovou hru nazvanou Arma 3 vyvíjenou společností, ve které pracují. Špionáž odmítají. Podle řeckých zákonů jim hrozí trest pět až 20 let.
Problémy se hrou Arma a ostrovem Limnos byly již v minulosti. Ostrov nechce být spojovaný s touto válečnou hrou. Mohla by podle tamních úřadů ohrozit reputaci a poškodit tak turistický ruch.

Loading...
Témata: Václav Klaus | Řecko
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Jaký bude premiér Jaromír Soukup? Zanedlouho se to dozvíte, vzkázal…

06.10.2019 18:04 Aktualizováno Jaromír Soukup, majitel TV Barrandov, přichází s novým projektem. Chce zaujmout diváky novým…

Netflix bude v češtině. Giganti startují boj o českého diváka

05.10.2019 21:46 Aktualizováno Když máte doma Apple TV a podíváte se na aplikaci Netflix, uvidíte ilustrační screenshoty z českého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama