Vědecký objev: Voliči pravice jsou hloupější než "levičáci"

Praha - National geographic zveřejnil nejnovější studii, která tvrdí, že voliči levice jsou chytřejší, než jejich pravicoví soupeři. To je v rozporu s dosud publikovanými závěry sociologů.

Levicová rodina Jiřího Dienstbiera. Volili všichni stejně?

"Příznivci pravice bývají méně inteligentní než voliči levice a ti, kdo měli níženou dětskou inteligenci v dospělosti, častěji projevují rasistické a sexistické chování. Konzervativní politika funguje jako brána pro předsudky," píše National geographic.

Studie se účastnilo 15 tisíc lidí, což je více než dostatečná vzorek na to označit výzkum za relevantní.

Méně inteligentní lidé hledají u pravice bezpečí, což je spojeno se zmíněným konzervatismem. Ten se snaží udržovat současný stav a ke změnám docházet postupně.

Vliv na rozdělení mezi pravicí a levicí nemá podle výzkumníků rozhodující vliv společenský status ani typ vzdělání. Důležitá je pouze inteligence.

V České republice je přitom situace jiná. Pravici zde jednoznačně volí především vysokoškoláci a tím pádem tzv. inteligence, respektive její většina. Naopak levicové strany volí s nízkým vzděláním. Například lidé bez maturity jsou dominantní složkou českých levicových voličů.

Poslanec ČSSD Stanislav Křeček na zveřejněný článek reaguje velmi sebevědomě. "To vím i bez výzkumů a studií....." napsal na sociální síti.

Témata: Volby
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje