Na Zemana se valí vlna kritiky: Autoři petice prezidenta nešetří!

Praha - Prezident Miloš Zeman svým pátečním inauguračním projevem nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií. Uvádí to text petice, ve které Zemanova slova odsoudila řada osobností.

Inaugurace Miloše Zemana

Patří mezi ně například spisovatelé Ivan Klíma a Jáchym Topol, historik Petr Placák či publicisté Bohumil Doležal a Leo Pavlát. Autoři zaslali petici premiérovi Petru Nečasovi (ODS) a dalším politikům. Žádají je o vyslovení jasného stanoviska k Zemanovým slovům.

Nový prezident při pátečním uvedení do úřadu v projevu řekl, že chce bojovat proti "ostrovům negativní deviace". Zařadil k nim "kmotrovské mafie", neonacistické bojůvky a tu část médií, která se zaměřuje na manipulaci veřejným míněním.

"Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní," uvádí text petice. Podle jejích autorů prezident v nástupnickém projevu uplatnil vůči části médií princip kolektivní viny. "Paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků," uvádí petice.

Zeman ve svém pátečním inauguračním projevu řekl: "Za třetí ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Tu část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí. Upovídaní komentátoři, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu, mi připomínají Čapkovu definici literárního kritika jako člověka, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl."

Se Zemanem se ale v postoji k médiím někteří politici neshodují. „Je důležité si uvědomit, že nelze všechny novináře házet do jednoho pytle a paušalizovat. Na druhou stranu taková ta povrchnost, nesnaha jít v některých věcech do hloubky, jednotlivé kauzy dotahovat do konce u nás existuje. V tomto ohledu s ním tedy souhlasit budu," řekl serveru Lidovky.cz Boris Šťastný (ODS).

„Já si myslím, že český mediální svět je stejný jako jsou jiná povolání v naší zemi. Jsou tam lidé dobří a lidé špatní," podotkl Miloslav Ransdorf (KSČM).

"Pan prezident sám v kampani opakovaně lhal. Divím se tedy, že neváhá osočit novináře, že někomu vymývají mozek. Asi mu tentokrát - po kmotrovských mafiích a neonacistických bojůvkách - chyběl třetí bod do výčtu," připomněl šéfredaktor webu Mediář Ondřej Aust i způsob kampaně, která Zemanovi pomohla do prezidentské funkce.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje