Bolek Polívka obviněn: Je podvodník, který již 12 let není valašským králem!

ROZHOVOR - Bolek Polívka je podvodník, který nemá nic společného s Valašským královstvím. To tvrdí podnikatel Tomáš Harabiš, který království zakládal. Hovořili jsme s ním o exkráli Polívkovi i (ne)pomoci podnikatelům od politiků.

Bolek Polívka byl sesazen již v roce 2001
doporučujeme

Jak začal projekt Valašského království? Byl to váš nápad, nebo nápad Bolka Polívky?

Byl to můj nápad s inspirací z Nového Zélandu a začal jsem ho realizovat spolu s kamarádem Pavlem Kosíkem a partou dalších přátel a později zaměstnanců. Bolek Polívka se stal v podstatě spontánně mediální tváří, ale se vznikem, autorstvím, financováním projektu neměl nikdy nic společného.

Jakou roli v něm hrál právě Polívka?

Bolka Polívku jsme oslovili jako jednu z osobností, která Valašsko reprezentovala a nabídli jsme mu funkci „Krále Valašského království, protože kdysi v jedné své scénce sehrál prezidenta, krále, ministra Valašské republiky. Funkci jsme mu nabídli, až už jsme měli projekt rozběhlý. Stejně jako Bolka jsme oslovili dalších cca 10 méně, či více známých osobností – olympijského vítěze Jiřího Rašku, ředitele Valašského muzea v přírodě Jaroslava Štiku, automobilového závodníka Karla Lopraise a další.

Cílem Valašského království je podpora cestovního ruchu. Daří se to?

Jde to, ale dře to... Jsme tady již 16 let. Zažili jsme však již lepší časy... Dnes musíme bohužel hodně bojovat s českými politiky, kteří mají rozvoje cestovního ruchu sice „plnou hubu", ale skutek utek... Aktuální informaci o činnosti Valašského království naleznete na www.valasske-kralovstvi.cz. Provozujeme také Hrad Štramberk, malou incomingovou cestovní kancelář Balíčky zážitků, malé nakladatelství s grafickým studiem a expozici pálení ve Valašském muzeu v přírodě.

S panem Polívkou jste vedl několik let soudní spor, který si nakonec prohrál sám herec propadnutím ochranné známky. Jaký jste měl pocit, když celý ten maraton skončil?

A tady je to všechno trochu jinak... Bolek Polívka žádnou ochrannou známku nikdy zapsanou neměl a vždy platila pouze má OZ Valaské královstvje z roku 1998. Pokoušel se jí však zapsat, a když prohrál své spory o autorství Valašského království se mnou, zažaloval Úřad průmyslového vlastnictví s tím, že při zamítnutí jeho OZ Úřad formálně pochybil. Městský soud v Praze opravdu na základě toho rozhodnutí UPV o zamítnutí zápisu zrušil, a vyzval Úřad k jeho obnovení. Mezitím však uplynula desetiletá promlčecí lhůta a UPV aby se nemusel dále soudit, jednoduše jen vydal vyjádření o tom, že podaná OZ (ale nikdy nezapsaná) mezitím zanikla. A tím vše opravdu skončilo...

(Veškeré spory vedl pan Polívka a jeho farma Bolka Polívky s.r.o. se mnou a s mou společností VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ s.r.o. Trochu zjednodušeně, pan Polívka tvrdil, že tím, že se prohlásil valašským králem, prezidentem, ministrem Valašské republiky ve své scénce z roku 1993, vytvořil tím autorská díla Valašské království a Valašský král, které patří jemu, a my mu na nich parazitujeme. V průběhu sporu padlo cca 8 rozhodnutí na UPV a u soudu a všechny jednoznačně v náš prospěch. To poslední v roce 2009.)

Jak se teď díváte na problémy, které Bolek Polívka má? Jeho farma je v úpadku a dluží miliony.

V dnešní době se něco podobného může stát i solidnímu člověku, který se dostane do potíží díky zvůli politického režimu, ale to není případ Bolka Polívky... Z pohledu investora či dobrého hospodáře investovat 24 veřejných evropských milionu do "farmy v polích", která stojí více či méně pouze na jméně jednoho herce, který se pomalu, ale jistě upíjí, jinak je to opravdu farma v polích, je hazard, který v podstatě ani nemohl jinak skončit. Až tady Bolek Polívka nebude, na farmu už nikdo jezdit nebude a zpustne... Přitom návratnost takové investice vůbec neexistuje anebo se jí za svého života nedožijete, i kdyby Vám ji dali v 10 letech... Vím, jak fungují evropské dotace a jak je u normálního smrtelníka hlídaná každá koruna a vůbec nechápu jak Farma B.P. mohla peníze získat před zaplacením svého podílu. Leda tak podvodem anebo tam šéf regionální rady jezdí, víte co... Nejdříve je totiž potřeba vše zaplatit ze svého a to se v tomto případě zjevně nestalo... Navíc 24 milionu se dá opravdu utratit mnohem efektivnějším způsobem a v dlouhodobě těžké době budou tyto peníze nám všem zase chybět...

Jste s ním v kontaktu, nebo spolu mluví pouze právníci?

V kontaktu nejsme od jara 2001 a od té doby také Valašské království nemá s Boleslavem Polívkou nic společného. Mezitím jsme se potkali asi jen 2x – když chtěl Bolek Polívka, abychom ho znovu uznali Valašským králem a podepsali tzv. „toleranční patent" a pak u soudu.

Valašským králem je teď Vladimír II. Kdo to je?

Je sympatický, usměvavý, odvážný.... Bydlí v Paskově. Při korunovaci se mu spletlo jméno a málem jsme z něho udělali krále Ladislava I. Aby však bylo jasné, kterého krála v pořadí máme, rozhodli jsme se je číslovat podle římského číslování.

Takže Vladimír se stal králem Vladimírem II. (podle českého číslování se dávají čísla podle křestního jména, takže by byl Vladimír I.).

A předchůdkyně současného krále Jarmila I. Šuláková?

Zpěvačka lidových písní, folklorní aktivistka a královna matka Valašského království se narodila dne 27. 06. 1929 ve Vsetíně. K muzice ji přivedli rodiče. Maminka hrála ochotnická divadla, zpívala v operetách a všelijaké kuplety. Tatínek byl muzikant. Hrál na saxofon, harmoniku, trubku. Měl taneční kapelu. Už jako malá zpívala ve školním sboru, ve druhé měšťance v pětatřicetičlenném dívčím sboru. Ze sboru jich potom zůstalo jen pět a zpívaly ještě asi rok po dokončení školy jako dívčí pětka. Jarmila mezi tím zpívala se čtyřma průmyslovákama. Doprovod byla jedna Španělka, takže to vlastně v té době bylo něco, jako později folk. Zpívali taneční písně, trampské písně, Gustava Broma. Pak zpívala rok s taneční muzikou a dva muzikanti z ní hráli v Michálkově cimbálovce na violu a klarinet. A potřebovali zpěvačku, tak v roce 1938 nastoupila.

Vaše postavení v království je jaké? Rádce, komoří, kancléř?

Žil a cestoval jsem cca 7 let po celém světě, a když jsem v roce 1997 Valašské království zakládal, bylo jeho hlavním cílem šířit slávu a věhlas Valašska za jeho hranicemi. Proto jsem si vymyslel titul „Valašský správce pro zahraničí" – Ministr zahraničí, který využívám nejčastěji. Jsem však také „Správce královské pokladnice" a „Rytíř Hradu Štramberka" či kdokoliv, kdo je zrovna potřeba...

Témata: cestovní ruch
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama