Marihuana by měla být proplácena zdravotními pojišťovnami, zlobí se piráti

Praha - Marihuana by měla být hrazena ze zdravotního pojištění. S tímto požadavkem přišla Česká pirátská strana.

Ilustrační foto

Parlament legalizoval tento rok využití konopí pro léčebné účely. Novelu podepsal dokonce i prezident, takže se může vše připravovat na to, aby bylo konopí k dostání v lékárnách.

Státní ústav pro kontrolu léčiv podle pirátů tvrdí, že neexistuje studie prokazující pozitivní účinky "trávy". Minulý týden úřad vydal návrhové opatření, které zařazuje konopí do skupiny pojišťovnou nehrazených léčiv a to je trnem v oku této strany.

Pracovní skupina Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky a Poslanecké sněmovny provedla průzkum, který konzultovala i s lékaři, a došla k závěru, že pozitivní účinky konopí má. To byl ostatně nejsilnější argument pro jeho legalizaci pro lékařské účely.

Konopí pomáhá u nemocí jako HIV, zelený zákal, autoimunitní choroby, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a další.

"Přístup Ústavu považuji za bezohledný, protože u některých skupin pacientů neexistuje žádná náhradní léčba anebo vyvolává krajně nepříjemné a nebezpečné vedlejší účinky," zlobí se garant programového bodu Drogy, Michal Wagner.

Témata: Marihuana

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje