Pravidla pro státní vyznamenání se mění: Co bude letos nové?

Praha - Sněmovna letos prodloužila lhůtu, v níž jí bude možné předkládat nominace osobností na státní vyznamenání. Přijímat je bude až do 20. dubna, oznámil tento týden tiskový odbor dolní komory. Senát zůstal věrný tradici. Už počátkem roku oznámil, že návrhy očekává do konce března. Odeslat je do horní komory tedy bude třeba už jen do konce příštího týdne.

Ilustrační foto

Podněty poslancům bude možno zasílat poštou na adresu podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na státní vyznamenání, Sněmovní 4, 118 26 Praha 1, nebo na e-mail tajemníka tohoto podvýboru: [email protected]

Loni Sněmovna dostala od občanů na 45 podnětů, koho by měla na vyznamenání navrhnout prezidentovi. Poslanci nakonec nominovali 27 osobností. Se senátory se shodli na navržení zesnulého soudce a ombudsmana Otakara Motejla, patronky zdravotně postižených Mathildy Nostitzová a autora československého pavilonu na světové výstavě Expo 1970 Viktora Rudiše. Sněmovna vybrala také chirurga Pavla Pafka, hokejistu Jaroslava Holíka, psychologa Jaroslava Šturmu nebo kytaristu Lubomíra Brabce.

Senát navrhl před rokem vyznamenat 35 osobností, například někdejšího eurokomisaře Güntera Verheugena, který vyjednával český přístup do EU, šéfa Nadace Charty 77 Františka Janoucha, filozofa Erazima Koháka a atletku Jarmilu Kratochvílovou. Návrhy pro Senát je nutno podávat prostřednictvím jednotlivých senátorů nebo senátorských klubů, a to poštou nebo elektronicky.

Návrh na udělení státního vyznamenání může podat občan, skupina občanů či organizace přímo prezidentu republiky. Návrhy je možné zasílat prezidentu republiky na adresu: Kancelář prezidenta republiky, Praha 1 - Hrad, 11908.

V návrhu odůvodněte, proč by daná osoba měla být vyznamenána. Zašlete veškeré dokumenty, které by mohly Váš návrh podpořit: životopis, funkce, výčet činností či zásluh dané osoby, publikační přehled, atp. Pokud je Vám znám, připojte také kontakt na navrhovanou osobu, v případě návrhu „in memoriam" kontakt na příbuzné. Rovněž si zkontrolujte, zda Vámi navrhovaná osoba již nebyla v minulosti vyznamenána. Prezident republiky dává přednost udělení vyznamenání nové osobnosti před kumulací vyznamenání.

Václav Klaus, naposledy ve funkci prezidenta, v den státního svátku, výročí vzniku samostatného československého státu, loni vyznamenal 22 osobností. Jsou mezi nimi vojáci, političtí vězni, odbojáři, umělci i sportovci.

Jako první udělil Václav Klaus Klaus nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva, válečným veteránům Alexandru Beerovi a Vasilu Korolovi. Medaili za zásluhy převzali například oštěpařka Barbora Špotáková, předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo fotbalový brankář Ivo Viktor.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje