Kauza Union banky je definitivně u konce! Viníci děkují Klausovi

Praha - Kauza tunelování Union banky definitivně skončila. Na případ se vztahuje amnestie prezidenta Václava Klause. Žalobce sice původně podal proti udělení amnestie stížnost, minulý týden ji ale stáhl. Ostravský krajský soud, který se případem zabýval, to už vzal na vědomí. ČTK to dnes potvrdila mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Union banka, a.s. (UB) byla středně velká bankovní instituce, která na českém kapitálovém trhu působila v letech 1991–2003. V roce 2003 jí Česká národní banka odebrala bankovní licenci a UB byla soudem poslána do konkurzu. Původně regionální banka měla v době svého pádu 200 tisíc klientů, 60 poboček a disponovala vklady ve výši 17 mld. Kč. Největším věřitelem byl k prosinci 2006 Fond pojištění vkladů s pohledávkou 12,5 mld. Kč.
doporučujeme

Už krátce po vyhlášení novoroční amnestie soudce Igor Krajdl rozhodl, že se omilostnění vztahuje i na případ manažerů zkrachovalé banky. Proti jeho usnesení si ale podal stížnost státní zástupce. Než ale bylo o stížnosti rozhodnuto, státní zástupce ji stáhl. Vrchní soud v Olomouci to pak jen vzal na vědomí a původní rozhodnutí nabylo právní moci.

Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvízly v něm vklady 130.000 klientů. K soudu přihlásilo 75.000 věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. V ostravské bance ale zbyl majetek jen za osm miliard korun.

Dozorující vrchní státní zástupce Karel Kalda, který stížnost na amnestii podal a také i stáhl, ČTK dnes řekl, že kauza splňovala všechny formální předpoklady, aby se na ní amnestie vztahovala. "Stížnost jsem podal kvůli možnému nesouladu rozhodnutí o amnestii s ústavním pořádkem ČR. V okamžiku, kdy se žalobou podanou senátory Ústavní soud nakonec vůbec nezabýval, stáhl jsem stížnost zpět," vysvětlil.

Deníku Aktuálně.cz informaci o konci případu potvrdil i advokát David Cagaš, který zastupuje jednu z hlavních aktérek kauzy Alenu Pejčochovou. Ta už dříve Klausovu amnestii odmítla. V jejím případě se proto ještě bude rozhodovat. Už ale jen o tom, zda je či není vinna. Trest jí soud už uložit nemůže. "Termín jednání není stanoven. Mělo by se ale jednat o konec května nebo začátek června," řekl Aktuálně.cz Krajdl.

Z pěti souzených členů bývalého představenstva banky o projednání případu požádala jen Pejčochová. Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal a Tomáš Seidler amnestii využili. Amnestie se pětice bývalých manažerů a jejich spolupracovníků z majetkově propojených firem týká, protože trestní stíhání trvalo víc než osm let.

"Osobám, které byly personálně či obchodně spojené s Union bankou, poskytovali obžalovaní speciální a nestandardní úvěry. Ty nebyly dostatečně zajištěné," uvedl už dříve žalobce Karel Kalda s tím, že šance na navrácení úvěrů byla v době jejich poskytnutí minimální.

Nezávisle na této skupině je stíhán i italský finančník Giuseppe Roselli. Toho se amnestie pravděpodobně týkat nebude. V jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005.

Výběr hlavních událostí kolem krachu Union banky (UB):

21. února 2003
- Union banka, která patřila italské skupině Invesmart, zavřela své pobočky v celé zemi.

18. března 2003 - Česká národní banka (ČNB) rozhodla o odnětí licence UB. Banka podala proti rozhodnutí rozklad.

3. dubna 2003 - Krach UB začala vyšetřovat policie.

7. dubna 2003 - Předseda představenstva Union Group Giuseppe Roselli byl údajně unesen neznámými pachateli. Byl prý únosci donucen podepsat řadu dokumentů. Druhý den byl propuštěn.

15. dubna 2003 - Policie zadržela a obvinila soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, který podle ní vyhlásil a poté zrušil konkurz na UB údajně na základě padělaných dokumentů.

30. dubna 2003 - ČNB definitivně odebrala UB licenci.

9. května 2003 - Krajský soud v Ostravě poslal na návrh České národní banky UB do likvidace.

5. srpna 2003 - Firma Invesmart a Paolo Catalfamo oznámili, že proti ČR formálně zahájili dvě arbitráže kvůli pádu UB.

19. dubna 2006 - Policie obvinila ředitele Invesmartu Paola Catalfama z porušování povinností při správě cizího majetku. Podle policie si jeho firma, která UB ovládala, nechala dva týdny před uzavřením poboček nezákonně proplatit 35 milionů korun a na dalších 30 milionů už měla uzavřenou smlouvu. Návrh na obžalobu Catalfama podala policie v listopadu 2008.

23. října 2006 - Policisté obvinili Giuseppeho Roselliho z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie způsobil svým jednáním škodu za asi 185 milionů korun. Návrh na jeho obžalobu policisté podali v listopadu 2008.

12. května 2008 - Invesmart neuspěl se žalobou proti ČNB o 188 milionů eur (asi 5,3 mld. Kč). Firma požadovala náhradu škody za nesprávný postup v souvislosti s dohledem nad bankou.

27. května 2009 - Policisté navrhli kvůli poskytování rizikových úvěrů postavit před soud sedm lidí, kteří pracovali ve vedoucích funkcích banky. Škodu, kterou údajně způsobili, kriminalisté vyčíslili na více než tři miliardy korun.

3. července 2009 - ČR uspěla v arbitráži se společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace UB.

29. března 2011 - U Ostravského krajského soudu začal proces s pěti členy představenstva banky. Státní zástupce žaloval Jiřího Babiše, Miroslava Fučíka, Tomáše Michala, Alenu Pejčochovou a Tomáše Seidlera kvůli tomu, že nevýhodnými úvěry připravili UB o čtyři miliardy korun.

1. ledna 2013 - Prezident republiky Václav Klaus vyhlásil amnestii, na jejímž základě bylo mimo jiné zastaveno trestní stíhání pěti osob obviněných z tunelování UB. Dozorující státní zástupce se ale odvolal proti rozhodnutí o zastavení stíhání. Z pětice obžalovaných amnestii nepřijala jen Alena Pajčochová, která trvá na projednání případu.

- Amnestie zastavila také stíhání konkurzního soudce Berky. Ten byl podezřelý, že byl součástí skupiny lidí, kteří se obohacovali pomocí podvodných konkurzů. Na tuto činnost přišla policie v souvislosti s pádem UB.

9. dubna 2013 - Krajský soud v Ostravě potvrdil, že kauza Union banky definitivně skončila. Žalobce stáhl stížnost podanou proti udělení amnestie.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuriózní zásah. Hasiči zachránili srnku na zamrzlém rybníku, vzápětí…

27.01.2020 09:16 Dvě srny uvízlé na zamrzlých rybnících u Tovačova na Přerovsku zachránili postupně v neděli večer…

Hmyz na talíři: Zájem Čechů roste. V Brně ochutnali šváby, cvrčky a…

26.01.2020 20:17 Šváby, cvrčky, sarančata nebo štíra mohli dnes ochutnat lidé v restauraci v Brně na hmyzím večeru,…

Stane se internet metlou lidstva? Závislost mezi teenagery se zvyšuje

25.01.2020 17:00 Internet je dobrý sluha, ale špatný pán. Závislost na něm má devastující účinky na život člověka.…

Ovlivňují sny naše životy? Odpověď hledal už Freud

25.01.2020 10:30 Každému z nás se ve spánku něco zdá. Sny jsou branou do našeho nevědomí, proto se v nich často…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama