Vzpomínáte si na kauzu uplácení na SFŽP? Drobilova exporadce Knetiga soud definitivně osvobodil

Praha - Odvolací pražský městský soud dnes s definitivní platností osvobodil Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila. Zprostil ho obžaloby z nepřímého úplatkářství. Muž podle státního zastupitelství požadoval úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

371

Obžaloba tvrdila, že Knetig sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý nabídl při schůzce v restauraci členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf fondu Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Odvolací senát potvrdil únorový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého na exporadcovo odsouzení chyběly důkazy. Podle předsedy senátu Vladimíra Cvetlera ani z výpovědi Jeřábka, ani z nahrávek nevyplynulo, že by Knetig požadoval úplatek. "My můžeme pochybovat o tom, zda jednání obžalovaného bylo standardní a zda opravdu pro ODS nechtěl peníze, ale pouhé podezření nestačí k tomu, aby byl uznán vinným," prohlásil soudce.

Michálek navíc podle Cvetlera původně vznesl obvinění proti náměstkovi SFŽP Dušanu Fibingrovi. Když se však ukázalo, že u jednání se zástupcem banky vůbec nebyl, obrátil teprve někdejší ředitel fondu svoji pozornost na Knetiga. Prvoinstanční soud pak upozornil i na to, že byl za instituci odpovědný Drobil, nikoli jeho poradce.

"Jsem ráda, že i odvolací soud nám dal zapravdu," řekla po skončení jednání novinářům Knetigova advokátka Leona Žáková. "Myslím, že výrok je naprosto jasný - klient je nevinný," dodala. Naopak žalobkyně Hana Andělová uvedla, že zváží, zda se proti verdiktu nedovolá k Nejvyššímu soudu. Vyčká ale na písemné vyhotovení dnešního rozhodnutí.

-----

Martin Knetig (18. srpna 1972) je český podnikatel. V 90. letech 20. století působil jako likvidátor a nucený správce. Od roku 2004 soukromě podnikal.

V roce 2010 působil jako poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila, který byl nucen rezignovat pro podezření z korupce v prosinci 2010. V srpnu 2011 byl Knetig protikorupční policií obviněn z trestného činu nepřímého úplatkářství, když se pokoušel získávat nelegální finance pro ODS. Podle policie měl nabídnout členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval občanské demokraty výměnou za to, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky.

Ačkoli státní zastupitelství opakovaně Knetiga obžalovalo z nepřímého úplatkářství, příslušný soud opakovamě stíhání bez hlavního líčení zastavil ale odvolací soud naopak rozhodnutí o zastavení hned dvakrát zrušil. Napotřetí soudní líčení v srpnu 2012 proběhlo přečtením obžaloby, výslechem několika svědků a výrokem Knetiga, že obvinění odmítá. Podle soudu se sice Knetig scházel s členem představenstva Komerční banky, ale nepodařilo prokázat, že mu nabídl, aby sponzoroval ODS. Odvolací senát pražského městského soudu v listopadu 2012 však prvoinstanční rozsudek zrušil a vrátil kauzu k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Vlétl vám do bytu netopýr? Experti radí, jak postupovat

03.08.2022 12:59 Pokud vletí do bytu netopýři, potřebují zpravidla jen trochu lidské pomoci, aby zvládli sami…

Zvířata v pražské zoo se během vlny veder mohou ochlazovat koupelí nebo…

21.07.2022 15:46 Zvířata v pražské zoologické zahradě se během vlny veder mohou ochlazovat pomocí mlžítek nebo…

Zakladatel genetiky a kněz Gregor Mendel působil v Brně

17.07.2022 06:28 Byl přírodovědcem, biologem, augustiniánským knězem německé národnosti a od roku 1868 také opatem…

Večer nastane superúplněk, největší v letošním roce

13.07.2022 02:45 Dnes večer nastane superúplněk, pohledově bude Měsíc největší v letošním roce. Superúplněk je jev,…

Podívejte se na Slunce. Hned teď v Brně

12.07.2022 13:07 Na Kraví hoře Hvězdárna a planetárium Brno vystavuje Heliosféru, ultrafialový model Slunce. Podívat…

Související:

Právě se děje

reklama