Žalobkyně: Zveřejnění odměn Nagyové výrazně zhoršilo její pověst

Praha - Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák dnes u soudu odmítl vinu v kauze zveřejnění odměn Jany Nagyové, někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Obžaloba viní Randáka a bývalou zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou z neoprávněného nakládání s osobními údaji, zveřejnění odměn prý výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Nečasova spolupracovnice byla nedávno obviněna ze zneužití pravomoci a podplacení, což stálo Nečase posty předsedy vlády i ODS.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Policie viní zpravodajce a Nagyovou kvůli sledování ženy premiéra
doporučujeme

Obžaloba tvrdí, že Pikorová, která pracovala na úřadu vlády jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady Nadačního fondu proti korupci Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Pásky za leden a březen 2011 obsahovaly nejen údaje o platu a výši odměn, ale také jméno a příjmení Nagyové či údaj o její zdravotní pojišťovně. Randák dokumenty údajně předal internetovému deníku Insider, který je 16. ledna 2012 zveřejnil.

"Poškozené Mgr. Janě Nagyové bylo závažným způsobem zasaženo do soukromí a osobního života, neboť poškozená se poté stala veřejně známou, ačkoliv není veřejnou osobou, výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození na cti. Lidé ji do současné doby poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob," uvedla dnes státní zástupkyně Martina Adámková u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal obžalobu projednávat.

Dodala, že Nagyová bývá ze strany neznámých osob bezdůvodně žádána o finanční výpomoc, má obavy z vydírání a stává se terčem "nadávek a nepříjemných poznámek". Obžalovaným hrozí až pět let vězení, protože čin údajně spáchali prostřednictvím médií.

Podle zveřejněných informací brala Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30.000 korun, mzda se jí ale díky odměnám několikanásobně zvýšila. Například jeden měsíc měla prý na výplatní pásce celkem 273.000 korun hrubého, tedy zhruba 190.000 korun čistého.

Pikorová se ze soudního jednání omluvila a využila svého práva odepřít výpověď. Randák dnes u soudu řekl, že se vinen necítí. Obviněním prý měl být odstraněn ze scény v době, kdy se protikorupční fond zabýval kauzou dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. Fond tehdy Rittiga obvinil z toho, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského dopravního podniku, lobbista to ale popřel. Podle Randáka Rittig již v té době spolupracoval s Nagyovou a nechal ho sledovat soukromou bezpečnostní agenturou.

Randák připustil, že se s Pikorovou na podzim roku 2011 scházel. Důvodem prý bylo to, že žena měla zájem pracovat pro fond. Žádné výplatní pásky mu nepředala, řekl.

U soudu dnes svědčily dvě mzdové účetní z úřadu vlády. Randákův advokát Petr Kočí poté řekl novinářům, že k informacím na páskách se podle něj mohlo dostat velké množství osob. "Z výslechů vyplynulo, že úřad vlády měl neskutečný nepořádek v nakládání s výplatními páskami - žádné předávání nebylo nijak evidováno," naznačil, na čem bude zakládat Randákovu obhajobu.

Soudkyně Dana Šindelářová odročila hlavní líčení na 15. července, kdy vyslechne další svědky. Zatím není vyloučeno, že by se mezi nimi mohli objevit i Nagyová a Nečas.

Nagyovou policie nedávno obvinila z toho, že ze soukromých důvodů nechala sledovat Nečasovu manželku a dva zaměstnance úřadu vlády Vojenským zpravodajstvím. Údajně se podílela také na podplacení trojice exposlanců za ODS. V současné době je ve vazbě.

Loading...
Témata: Nagyová, Jana
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama