Žalobkyně: Zveřejnění odměn Nagyové výrazně zhoršilo její pověst

Praha - Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák dnes u soudu odmítl vinu v kauze zveřejnění odměn Jany Nagyové, někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Obžaloba viní Randáka a bývalou zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou z neoprávněného nakládání s osobními údaji, zveřejnění odměn prý výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Nečasova spolupracovnice byla nedávno obviněna ze zneužití pravomoci a podplacení, což stálo Nečase posty předsedy vlády i ODS.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Policie viní zpravodajce a Nagyovou kvůli sledování ženy premiéra

Obžaloba tvrdí, že Pikorová, která pracovala na úřadu vlády jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady Nadačního fondu proti korupci Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Pásky za leden a březen 2011 obsahovaly nejen údaje o platu a výši odměn, ale také jméno a příjmení Nagyové či údaj o její zdravotní pojišťovně. Randák dokumenty údajně předal internetovému deníku Insider, který je 16. ledna 2012 zveřejnil.

"Poškozené Mgr. Janě Nagyové bylo závažným způsobem zasaženo do soukromí a osobního života, neboť poškozená se poté stala veřejně známou, ačkoliv není veřejnou osobou, výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození na cti. Lidé ji do současné doby poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob," uvedla dnes státní zástupkyně Martina Adámková u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal obžalobu projednávat.

Dodala, že Nagyová bývá ze strany neznámých osob bezdůvodně žádána o finanční výpomoc, má obavy z vydírání a stává se terčem "nadávek a nepříjemných poznámek". Obžalovaným hrozí až pět let vězení, protože čin údajně spáchali prostřednictvím médií.

Podle zveřejněných informací brala Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30.000 korun, mzda se jí ale díky odměnám několikanásobně zvýšila. Například jeden měsíc měla prý na výplatní pásce celkem 273.000 korun hrubého, tedy zhruba 190.000 korun čistého.

Pikorová se ze soudního jednání omluvila a využila svého práva odepřít výpověď. Randák dnes u soudu řekl, že se vinen necítí. Obviněním prý měl být odstraněn ze scény v době, kdy se protikorupční fond zabýval kauzou dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. Fond tehdy Rittiga obvinil z toho, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského dopravního podniku, lobbista to ale popřel. Podle Randáka Rittig již v té době spolupracoval s Nagyovou a nechal ho sledovat soukromou bezpečnostní agenturou.

Randák připustil, že se s Pikorovou na podzim roku 2011 scházel. Důvodem prý bylo to, že žena měla zájem pracovat pro fond. Žádné výplatní pásky mu nepředala, řekl.

U soudu dnes svědčily dvě mzdové účetní z úřadu vlády. Randákův advokát Petr Kočí poté řekl novinářům, že k informacím na páskách se podle něj mohlo dostat velké množství osob. "Z výslechů vyplynulo, že úřad vlády měl neskutečný nepořádek v nakládání s výplatními páskami - žádné předávání nebylo nijak evidováno," naznačil, na čem bude zakládat Randákovu obhajobu.

Soudkyně Dana Šindelářová odročila hlavní líčení na 15. července, kdy vyslechne další svědky. Zatím není vyloučeno, že by se mezi nimi mohli objevit i Nagyová a Nečas.

Nagyovou policie nedávno obvinila z toho, že ze soukromých důvodů nechala sledovat Nečasovu manželku a dva zaměstnance úřadu vlády Vojenským zpravodajstvím. Údajně se podílela také na podplacení trojice exposlanců za ODS. V současné době je ve vazbě.

Témata: Nagyová, Jana
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama