Komando vtrhlo k Rittigovým právníkům. Čachry v Nemocnici na Homolce?

Praha - Protikorupční policie dnes zasahuje v advokátní kanceláři MSB Legal, která je spojena s lobbistou Ivem Rittigem. Uvedla to Česká televize s tím, že policisté chtějí dokumenty o Nemocnici Na Homolce.

Ilustrační fotografie

Na místě policejního zásahu u budovy D v pražských Nových Butovicích od dopoledne stojí tři osobní policejní auta, jedno služební a také policejní dodávka. Policisté zasahují v 15. a 16. patře, kde advokátní kancelář sídlí. Do budovy recepční nikoho nepovolaného nechce pustit.

Zásah by se mohl týkat pronájmu nemocničních skladů, který loni kritizoval Nadační fond proti korupci. Podle fondu proti korupci (NFPK) mohlo stát nemocnici okolo sta milionů korun ročně to, že své sklady zdravotnického materiálu pronajala soukromé společnosti Alseda s.r.o., která je spojená s právníky kolem advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners).

Zástupce kanceláře tvrzení fondu odmítl. Ředitel nemocnice Michal Šetlík tehdy ČTK sdělil, že nemocnice po revizi všech smluv uzavřených předchozím vedením spolupráci s Šachta & Partners zrušila.

Podle fondu nemocnice sklady zdravotnického materiálu pronajala od července 2009 firmě Alseda za 140.000 korun měsíčně. Firma za uskladnění materiálu ve skladech od dodavatelů inkasovala asi padesátinásobně víc, než sama za pronájem platila.

Mezi dodavateli, kteří firmě Alseda posílali peníze, byla mimo jiné společnost Holte Medical, a. s., která sama sklady původně provozovala, protože je dceřinou firmou Nemocnice Na Homolce, píše web ČT. Podle odhadu NFPK tratila nemocnice měsíčně na tom, že sklady pronajala, kolem osmi milionů korun, ročně by se tak částka vyšplhala právě na asi sto milionů. Zástupce kanceláře David Michal loni osočení odmítl: "Pokud bych mohl použít příměr, je to stejné, jako by někdo tvrdil, že pronajímatel, který pronajímá holou halu, přichází o finanční prostředky tím, že v té hale někdo jiný zařídil a provozuje pekárnu za účelem dosažení zisku."

MSB Legal dlouhodobě zastupuje lobbistu Rittiga, jehož jméno se nedávno objevilo v souvislosti s rozsáhlým zásahem, který vyústil v obvinění blízké spolupracovnice expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a sedmi dalších osob. Kriminalisté se k Nagyové podle policejních dokumentů dostali při prošetřování podezření na údajnou organizovanou zločinnou skupinu složenou z Rittiga a dalších lobbistů Romana Janouška či Tomáše Hrdličky.

Pražský městský soud právě dnes projednává Rittigovu žalobu na Nadační fond proti korupci. Lobbista požaduje, aby z webových stránek fondu zmizela tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského dopravního podniku. Nadační fond v polovině února upozornil na zakázku na bezpečnostní systém v pražském metru, z které podle fondu mohly odtéct desítky milionů korun firmám, v kterých figurovali lidé z advokátní kanceláře Šachta & partners. Právníci jakákoliv obvinění odmítli.

Lobbista Ivo Rittig podal žalobu na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli výroku, který zazněl na půdě Poslanecké sněmovny, píše web ČT. Zaorálek mluvil o Rittigovi a dalším lobbistovi Romanu Janouškovi jako o lupičích. "V této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči!" prohlásil Zaorálek na schůzi v pátek 14. června. 

Další Rittigovy žaloby mají směřovat i na média. "Budeme podávat žaloby proti všem výrokům, které klienta neoprávněně napadají," uvedla Rittigova advokátka Karolína Babáková. Rittig se také nechal slyšet, že se nechce polici vyhýbat - podle právních expertů by to ani v Monaku nebylo možné. V případě vydání mezinárodního zatýkacího rozkazu by na základě úmluv mohl být vydán do Česka, ministerstvo spravedlnosti navíc uvedlo, že Monako vždy v minulosti ve všech právních otázkách Česku vyhovělo.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Vlétl vám do bytu netopýr? Experti radí, jak postupovat

03.08.2022 12:59 Pokud vletí do bytu netopýři, potřebují zpravidla jen trochu lidské pomoci, aby zvládli sami…

Zvířata v pražské zoo se během vlny veder mohou ochlazovat koupelí nebo…

21.07.2022 15:46 Zvířata v pražské zoologické zahradě se během vlny veder mohou ochlazovat pomocí mlžítek nebo…

Zakladatel genetiky a kněz Gregor Mendel působil v Brně

17.07.2022 06:28 Byl přírodovědcem, biologem, augustiniánským knězem německé národnosti a od roku 1868 také opatem…

Večer nastane superúplněk, největší v letošním roce

13.07.2022 02:45 Dnes večer nastane superúplněk, pohledově bude Měsíc největší v letošním roce. Superúplněk je jev,…

Podívejte se na Slunce. Hned teď v Brně

12.07.2022 13:07 Na Kraví hoře Hvězdárna a planetárium Brno vystavuje Heliosféru, ultrafialový model Slunce. Podívat…

Související:

Právě se děje

reklama