Donutil s dalšími herci se do Národního nechce vrátit. Vzkaz vládě a Hradu?

Praha - Přestože ministr kultury Jiří Balvín dnes opět jmenoval Jana Buriana ředitelem Národního divadla (ND) v Praze, někteří herci nehodlají stáhnout své výpovědi. Herci Miroslav Donutil, David Prachař a Ondřej Pavelka už prohlásili, že se vrátit nechtějí. K odchodu se ve čtvrtek rozhodla desítka herců i šéf činohry Michal Dočekal, reagovali tak na náhlé odvolání ředitele Buriana přesně v den jeho nástupu do funkce.

Miroslav Dobutil, přední český herec.

Burian dnes na ministerstvu přijal jmenovací dekret do vedení ND, avšak s podmínkou, že se obnoví jeho bývalé vedení. Není si prý například jist, zda se vrátí šéf Činohry ND Michal Dočekal a další lidé, to vše se musí podle něj nyní vyřešit.

Mluvčí činohry Tomáš Staněk věří, že po Burianově jednání s Balvínem se situace bude vyvíjet pozitivně.

"Není co stahovat. Vyjádřili jsme se k situaci a nemůžeme reagovat tak rychle, jako jedná vláda. Vláda jedná z minuty na minutu, tak neuvažují a nejednají ani psychopaticky založení lidé. Je to jak zběsilé auto...," řekl ČTK herec Prachař. Podle něj může trvat i několik týdnů až měsíců, než se situace uklidní.

Také herec Pavelka se do ND vrátit nemíní, v České televizi uvedl, že "není žádná záruka, že se pan ministr zítra nerozhodne jinak a potom zase jinak". Slova premiéra Jiřího Rusnoka o požadavcích kulturní fronty označil za "podivná". Pavelka připustil, že pokud by všichni umělci trvali na odchodu, sezona zřejmě nezačne.

Herec Donutil se už do Národního divadla vrátit nechce. "Můj názor na Burianovo odvolání vysvětluje to, že jsem dal výpověď. Nehodlám pracovat v instituci, která je takhle nehorázně řízená," řekl Donutil IHNED.cz. Chtěl by ale dohrát rozehrané inscenace, pokud mu to nové vedení divadla umožní.

Situaci kolem dění v Národním divadle komentuje na svém facebookovém profilu textař a skladatel Michal Horáček. "Po dnešní blamáži pana ministra kultury říká Richard Krajčo, že do Národního divadla se nevrátí, dokud nebude pan ministr Balvín odvolán. Takové volání je slyšet i z mnoha dalších stran. Volat si samozřejmě může každý, co chce. A přece: kdo si doopravdy myslí, že rozhodnutí odvolat ředitele ND bylo jen Balvínovo?" ptá se Horáček.

Balvín je podle něj loutkou premiéra Rusnoka a premiér je zase jen loutkou prezidenta Zemana, bez něhož prý žádné rozhodnutí neučiní. "Požadovat výměnu pana Balvína je proto totéž, jako se dívat na loutkohru a požadovat výměnu loutky, nikoli žádat o změnu chování loutkáře, případně odmítat podobu celé té hry," tvrdí Horáček.

"Je to ze strany loutkového divadélka jen průzkum terénu: kam až můžeme? Tam, kam nám to okolnosti, mlčící většina a kolaborantská parta v nějaké té politické straně dovolí. Co nám projde, to si ponecháme. A když to neprojde: vyměníme loutku a jedeme dál podle téhož scénáře. Nežehrejme na loutky. Vždy jen na loutkáře," uzavírá.

"Od počátku existence této pozoruhodné vlády bylo zřejmé, že Jiří Balvín bude aspirovat na post, ehm, řekněme vládního smíška, s nímž užijeme spoustu legrace. A ministr kultury svou roli obětavě plní, že je člověk skoro schopen zapomenout i na Hanákovou s Besserem. (Ale jen skoro.) Balvínovo branné cvičení v Národním divadle zůstane patrně na dlouho zapsáno jako jeden z nejvydařenějších gagů. A taky jeden z nejpoučnějších," glosuje analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

"Protože nevypráví jen o Balvínovi, ale taky o premiérovi Rusnokovi, který Balvínovi nařídil, aby Jana Buriana zase rychle do čela Národního divadla vrátil. (Mimochodem, kolikrát v minulosti takhle jakýkoliv premiér nařizoval ministru kultury, kdo má řídit jaké divadlo?)"

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 22:37 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama