Horníci se bouřili v Ostravě: Bakalo, už jsme ti vydělali dost!

Ostrava - Více než 1000 horníků se dnes v Ostravě sešlo na demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Ke stadionu Bazaly, kde byl sraz, dorazily ze šachet ostravsko-karvinského revíru dvě desítky autobusů, další demonstranti přijeli osobními auty. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů.

Protestující horníci
doporučujeme

Nad hlavami drželi transparenty s nápisy Bakalo, už jsme ti vydělali dost! či Zavřený důl už nikdo neotevře. Po 15:00 se demonstranti vydali na Prokešovo náměstí, kde si vyslechnou proslovy.

O stávce horníků a situaci na Ostravsku se zamýšlí Kateřina Konečná z KSČM: "Hornický plat je většinou jediným příjmem v rodině. Co bude s dětmi, když táta ztratí práci? Myslela jsem si, že tohle pro mě bude už jen výjev z filmů o konci devatenáctého století nebo o první republice. Desítkám tisíc lidí, kteří dlouhá léta dřeli velmi často v těžkých podmínkách, hrozí propuštění. Vlastníci podniků na jejich požadavky neslyší, nezbývá, než vyjít do ulic. To není scéna ze starého románu či filmu, to je severomoravská realita. V ulicích Ostravy mají horníci demonstrovat za zachování pracovních míst a slušných mezd. Jde o hodně. Média nejčastěji kalkulují se 3500 propuštěnými v případě uzavření dolu Paskov. Pokud by se ale situace nezvládla a zkrachovala by OKD, na dlažbě by mohlo skončit až 71 tisíc lidí! Téměř každý z propuštěných má rodinu, které tak hrozí nepředstavitelné existenční potíže. Za krizi uhlobaron Zdeněk Bakala a další manažeři "nemohou", ta je celosvětová. Avšak v době, kdy kynula jejich konta miliardami díky lidem, těžce pracujícím v jejich společnostech, nemysleli na to, že může být hůře. Pozapomněli alespoň z části svých královských zisků vytvořit rezervní fond. I to jim možná horníci připomenou. Vinit by měli ale také předchozí, převážně pravicové, vlády, které se o stále napjatější situaci v průmyslovém srdci země nezajímaly. Vinu má však i vláda ČSSD, která privatizaci umožnila. Za krizi nesmí zaplatit pracující, ale vlastníci, kteří si léta jen rozdělovali zisky, místo aby vytvářeli například rezervní fondy, které by podobné napětí snížily. K tomu je můžeme přivést nekompromisními zákony, situaci už nyní ale musí řešit stát, kraj i města. A pochopitelně i vlastníci by firmě měli vrátit část zisku z minulých let. Nebudeme chodit kolem horké kaše, je jasné, že nadějí pro severomoravské pracující jsou říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Jaký zájem o jejich situaci má pravice, bylo zřejmé na poslední schůzi. Na ní KSČM prosadila, aby se napětím na Ostravsku účinně zabývala vláda. Musela to však protlačit přes neochotu většiny pravicových zákonodárců. I když jejich zájem by byl vlastně pokrytecký. Situaci totiž mohli řešit už dávno z vládních pozic."

OKD dělá úsporná opatření, lidé protestují

Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (takzvané 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění. Smluvním zaměstnancům firma snížila mzdy, propustila 250 administrativních pracovníků a postupně snižuje počet pracovníků dodavatelských firem - z 4200 jich zbude jen 2500. Společnost chce prodat firmu OKK Koksovny a mluví se i o útlumu Dolu Paskov, kde pracuje zhruba 3000 lidí.

OKD zaměstnává zhruba 13.000 lidí. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy