Cigán, cikán nebo Rom? Média se zklidňují, tvrdí analýza

Praha - Média už nedávají tolik prostoru extremistům, přesto při informování o Romech tvoří velkou část zprávy z protiromských pochodů. Pozitivně média informují o Romech hlavně v kulturní oblasti. Ukázala to analýza Stereotypy mediálního obrazu Romů v roce 2013, kterou dnes novinářům představili zástupci společností Newton Média a Romea.

Ilustrační foto

Analytici zpracovali celkem 4094 zpráv za prvních osm měsíců letošního roku, které vyšly v hlavních denících, včetně regionálních, týdenících, veřejnoprávních médiích i na zpravodajských serverech. Srovnání ukázalo, že četnost informování o Romech závisí hlavně na konkrétních kauzách, jako byl například útok v Duchově nebo nepokoje na českobudějovickém sídlišti Máj.

"Autoři analýz se snažili o vyváženost a nezaujatost stejně jako osobnosti v rozhovorech a anketách," uvedl mediální analytik Newton Média Ivan Vodochodský. 

V souvislosti s protiromskými náladami prý začala média přinášet i hlubší vhled třeba do problematiky sociálního bydlení nebo asistentů prevence kriminality.

Nejvíc příspěvků vyznívajících negativně vůči Romům se týkalo kriminality a sociálních problémů. Vodochodský poukázal na to, že etnicita pachatelů je velmi často uváděna, aniž by pro to byl důvod a bylo to podstatné pro smysl zprávy. Pozitivní byly hlavně zprávy o romské kultuře.

Rom, nepřizpůsobivý, cikán a cigán 

Slovo "Rom" v některém ze svých tvarů se objevilo celkem v v 92 % příspěvků, nejčastějším tematickým kontextem, v němž se vyskytovalo byly tzv. „protiromské protesty" konkrétně nejvíce ty v Duchcově, Českých Budějovicích, ve Vítkově a v Ostravě. Druhým nejčastějším kontextem byla kultura a třetím kriminalita.

Zmínky o „nepřizpůsobivých" (11,5 %) se nejčastěji objevovaly v souvislosti s tematikou bydlení, o něco méně pak v kontextu kriminality a protiromských protestů. Oba typy klíčových slov se vyskytly pohromadě v 305 příspěvcích.

Slovo „cikán" zaznamenalo druhý nejvyšší výskyt, nejčastěji to sice bylo v kontextu kulturního dění, ale druhý nejčastější výskyt byl evidován v souvislosti s protesty proti Romům a s kriminalitou. Z toho vyplývá, že toto označení, které řada Romů vnímá jako hanlivé, slyší-li jej z úst příslušníků majority, nepatří pouze do oblasti umění a folkloru, ani nefiguruje pouze v historických připomínkách, ale je stále více součástí živého jazyka, jímž jsou popisovány aktuální události. Je tomu však především v těch kontextech, v nichž média zpravidla nechávají nejvíce zaznívat právě hlasy nespokojených či dotčených příslušníků většinové společnosti, informuje server mediainfo.cz.

O tom, že slovo „cigán", ačkoli se od výše zmíněného na pohled téměř neliší, má v médiích zcela jiný význam, svědčí nejen jeho mnohem nižší výskyt, ale také to, že se nejčastěji objevilo v souvislosti s kulturním děním (konkrétně s koncerty souboru „Cigánskí diabli" v Česku), mnohem méně pak v jiných kontextech coby vlastní označení skupiny Romů, jako například v této citaci Romky: „Jsou tam ty šlapky, jsou tam lichvy, jsou tam prostě fakt, že jako slušní cigáni, ale jsou tam i takoví, který se jako nedokážou přizpůsobit." (V Přednádraží vzniká film o Romech, ČT1 – Události v regionech, 18:00, 5.3.2013).

Na první pohled je tedy patrné, že situací, kdy příslušníci majority hovoří v médiích o Romech převážně negativním tónem jako o „cikánech", bylo v uplynulých měsících v příspěvcích zaznamenáno mnohem více než těch, kdy sami Romové používali – většinou v neutrálním duchu – svou vlastní členskou kategorii „cigáni".

Témata: Romové | novináři

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje