Počet pivovarů v Česku stoupá. Víte, kolik jich u nás je?

Praha - Malé pivovary se v České republice těší čím dál větší oblibě. Každý rok se na trhu objeví několik desítek nových a zaniká jenom nepatrná část z nich. Podle informací Českého rozhlasu jich loni v Česku vařilo pivo více než dvě stě a za poslední tři roky jejich počet stoupl více než dvojnásobně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Spotřebitele na menších pivovarech údajně láká zejména rozmanitá nabídka produktů, díky níž mohou konkurovat velkým, zavedeným firmám. Zatímco velké pivovary nemohou podle odborníků ze dne na den přijít na trh s novým produktem, těm menším mnohdy nic jiného nezbývá.

Problémem také může být nedostatečná poptávka po novém výrobku u velkých pivovarů. Pokud se na trhu jejich produkt nechytí, firma se dostává do ztráty. Oproti tomu malí výrobci na tyto změny reagují pružněji, jelikož jejich výroba je ve srovnání s velkými konkurenty podstatně menší. 

"Minipivovar díky tomu, že má menší zařízení, si může dovolit uvařit něco chuťově odvážnějšího a může postupně tuto nabídku rozšiřovat, jak se zlepšuje poptávka z trhu, od pijáků, kteří tyto speciály vyžadují, případně pak v Česku chtějí to, co ochutnají v zahraničí," sdělil Českému rozhlasu viceprezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka.

I přes jejich velký počet se malé pivovary podílí na pivní produkci v Česku zhruba jedním procentem, podle odborníků však začínají být uznávanou součástí pivovarnického průmyslu. 

Letos by se podle informací rádia mohlo objevit až 50 dalších pivovarů a do konce příštího roku jich můžeme podle předpokladu očekávat zhruba 350. 

"Troufám si tvrdit, že minipivovarům se zatím daří dobře, protože ty, co měly malá zařízení, mají zapotřebí si pořídit o něco větší varnu. A celkově trh minipivovarů a pivní rozmanitosti roste," domnívá se Jan Kočka.

Témata: Pivo | pivovary
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy