Sekání rukou? Šéf českých muslimů hovoří o nápravě společnosti

Praha - Nejvyšší představitel českých muslimů Muneeb Hassan Alrawi, který vedl páteční protest před ministerstvem vnitra, v rozhovoru pro iDnes.cz přiznal, že knihu Základy tauhídu, kvůli níž zasahovala v pražských muslimských modlitebnách policie, nikdy nečetl. Přesto se však rozhodl uspořádat protestní modlitbu, pomocí níž otevřel veřejnosti část islámského náboženství.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Chtěli jsme také české veřejnosti a všem jasně ukázat, co se odehrává při pátečních modlitbách a co se také odehrálo minulý týden. Neodehrává se tam nic nebezpečného," vysvětluje své kroky představitel českých muslimů a dodává, že jedním z dalších důvodů bylo vyjádření nesouhlasu se zásahem policie.

Ačkoli knihu Základy tauhídu, která celý tento proces odstartovala, prý nečetl, není na základě jeho mínění závadná, a to ani přesto, že některé pasáže v ní podle informací serveru hovoří například o právu šaría, podle které má být zloději useknuta ruka.

"Islámský učenec mluví o zavedení islámského státu s islámským právem a islámské tresty jsou nedílnou součástí tohoto práva. Ale z té knihy je zřejmé, že píše o muslimských zemích, o ideálním muslimském státu," říká Muneeb Hassan Alrawi.

Aby mohlo být podobné právo zavedeno, musí se podle jeho názoru nejprve napravit společnost. "Pak už bude lidí s nějakými odchylkami jen minimum. Podle islámského práva musí tomu sekání rukou nejprve předcházet důkladný systém sociálního zabezpečení. Pak už člověk, který sáhne na majetek druhých, opravdu není v pořádku," říká v rozhovoru pro iDnes.cz představitel českých muslimů.

Nepopírá však, že podobné činy se někdy musí přizpůsobit dané sociální situaci. "Zůstává to jako teorie, kterou si samozřejmě nedovolí zpochybnit nikdo z muslimů, ale zda je to dnes někde možné, to je věc úplně jiná. I za raného muslimského státu, za druhého chalifátu, byly pozastavené některé tresty, protože panovala bída," přiznává Muneeb Hassan Alrawi.

Loading...
Témata: Muslimové | islám | trest
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kajínkovu právničku pronásledují? Slámová si stěžuje na agresivního…

17.07.2019 09:32 Známá právnička Klára Long Slámová, která dlouhodobě hájila Jiřího Kajínka, si stěžuje na údajnou…

Karel Gott zpíval o h*vnu! Nesnášel jsem ho! Po útoku politiků a novinářů…

16.07.2019 22:07 Aktualizováno Karel Gott o víkendu oslavil 80. narozeniny. Média se jeho životnímu jubileu věnují ze všech…

Češi ztropili scénu, vadí jim černoška jako agent 007. Pak se přidali…

16.07.2019 22:05 Aktualizováno Novým tajným agentem 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška,…

Koupaliště Riviéra Brno? Novinka, sportovní park pro celé rodiny

16.07.2019 18:34 Nejen na vodní hrátky a slunění láká brněnské koupaliště Riviéra. Na přelomu července a srpna se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama