Sekání rukou? Šéf českých muslimů hovoří o nápravě společnosti

Praha - Nejvyšší představitel českých muslimů Muneeb Hassan Alrawi, který vedl páteční protest před ministerstvem vnitra, v rozhovoru pro iDnes.cz přiznal, že knihu Základy tauhídu, kvůli níž zasahovala v pražských muslimských modlitebnách policie, nikdy nečetl. Přesto se však rozhodl uspořádat protestní modlitbu, pomocí níž otevřel veřejnosti část islámského náboženství.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Chtěli jsme také české veřejnosti a všem jasně ukázat, co se odehrává při pátečních modlitbách a co se také odehrálo minulý týden. Neodehrává se tam nic nebezpečného," vysvětluje své kroky představitel českých muslimů a dodává, že jedním z dalších důvodů bylo vyjádření nesouhlasu se zásahem policie.

Ačkoli knihu Základy tauhídu, která celý tento proces odstartovala, prý nečetl, není na základě jeho mínění závadná, a to ani přesto, že některé pasáže v ní podle informací serveru hovoří například o právu šaría, podle které má být zloději useknuta ruka.

"Islámský učenec mluví o zavedení islámského státu s islámským právem a islámské tresty jsou nedílnou součástí tohoto práva. Ale z té knihy je zřejmé, že píše o muslimských zemích, o ideálním muslimském státu," říká Muneeb Hassan Alrawi.

Aby mohlo být podobné právo zavedeno, musí se podle jeho názoru nejprve napravit společnost. "Pak už bude lidí s nějakými odchylkami jen minimum. Podle islámského práva musí tomu sekání rukou nejprve předcházet důkladný systém sociálního zabezpečení. Pak už člověk, který sáhne na majetek druhých, opravdu není v pořádku," říká v rozhovoru pro iDnes.cz představitel českých muslimů.

Nepopírá však, že podobné činy se někdy musí přizpůsobit dané sociální situaci. "Zůstává to jako teorie, kterou si samozřejmě nedovolí zpochybnit nikdo z muslimů, ale zda je to dnes někde možné, to je věc úplně jiná. I za raného muslimského státu, za druhého chalifátu, byly pozastavené některé tresty, protože panovala bída," přiznává Muneeb Hassan Alrawi.

Témata: Muslimové | islám | trest
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prague Pride: Ředitelka festivalu LGBT+ prozradila, co si dává za cíl

08.08.2020 17:17 Letošní rok se opět koná pravidelný festival hrdosti sexuálních menšin známý jako Prague Pride.…

Hasiči a meteorologové varují před požáry. Za porušení nařízení hrozí…

30.07.2020 08:10 Meteorologové vydali pro část České republiky výstrahu před rizikem vzniku požárů. Na zvýšené…

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama