Orlické přehradě hrozí vypuštění. Zůstane prázdná natrvalo?

Praha/Orlík nad Vltavou - Připravovaná studie pro Povodí Vltavy o tom, jak zabránit povodňovým škodám, v jedné ze svých variant počítá s vypuštěním orlické přehrady. Mohl by se z ní stát suchý poldr, který by povodňovou vodu zachytil. V rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Ekonom to řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Starostové obcí u přehrady si takovou variantu neumí vůbec představit.

Přehrada

"Jde o krajní variantu, které říkáme 'prázdný Orlík'. Měla by ukázat, jak by se změnil průběh velkých povodní, kdybychom tuto přehradu drželi trvale prázdnou," uvedl Kubala. Studie by podle něj měla zhodnotit, zda vltavská kaskáda může trvale snížit hladinu některých přehrad, aniž by byly ohroženy ostatní funkce kaskády.

K těm patří udržování splavnosti řeky na dolním toku, zásobování podniků a zemědělců vodou, udržení kvality vody ve Vltavě a dodržení požadavků energetiků na výrobu elektřiny.

Ze tří největších vltavských přehrad by byl Orlík pro zachycení povodňové vody nejvhodnější, protože má větší plochu než Lipno a Slapy. Celkem je to 12.000 kilometrů čtverečních, píše týdeník. Vypuštěná nádrž by ale zřejmě vadila obcím závislým na cestovním ruchu spojeném s Orlíkem, chatařům, rybářům či provozovatelům lodní dopravy.

"To je snad nesmyl," reagoval starosta Orlíku nad Vltavou na Písecku Jiří Štrajt. Vypuštěné dno orlické přehrady by bylo jednou velkou žumpou. "Kdoví, co by se tam všechno našlo," řekl dnes ČTK.

Na území 80 kilometrů dlouhém by byly nánosy bahna, přemnožili by se komáři. Rekultivace by si vyžádala obrovské náklady. Chataři, rybáři, turisté by krajinu opustili. Největší ztrátu by utržili obchodníci i ubytovatelé. Pohled ze zámku Orlík by byl katastrofický, nebyla by to krásná původní krajina, řeka by se neměla kam vrátit, původní koryto je zanesené bahnem.

Starosta si umí představit kvůli povodním jen větší manipulaci s hladinou. Orlík má ale už teď problémy s kvalitou vody, kdyby hladina klesla o pět deset metrů, byly by ještě větší.

Témata: přehrady

Více než polovina Čechů pije denně až tři kávy

30.09.2021 11:48 Více než polovina Čechů (53,1 procenta) vypije denně dvě až tři kávy. Zhruba dvě procenta si jich…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama