DPH spadne, knihy ale nezlevníme, říkají nakladatelé

Praha - Vláda Bohuslava Sobotky schválila před pár dny návrh na vznik třetí sazby DPH ve výši 10 procent. Ta bude platit mimo jiné na knihy. Pokud teď čekáte, že ceny knih klesnou, mýlíte se. Vyplývá to z ankety, kterou server EuroZprávy.cz udělal mezi nakladateli.

Ilustrační foto

Nová třetí sazba DPH ve výši 10 procent se má od nového roku vztahovat na léky, dětskou výživu a knihy. Zatímco u léků a dětské výživy je hlavní motivací ulehčení rodinným rozpočtům, u knih jde o snahu pomoci propadajícímu trhu.

Server EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovil několik nakladatelství a zjišťoval, zda půjde se snížením DPH ruku v ruce i pokles cen. Oslovení zástupci se jasně shodují: Ceny neklesnou.

Klára Soukupová, Dokořán

Klesnou ceny knih?

Snížení sazby DPH na knihy rozhodně knižnímu podnikání pomůže. Nepovede však zřejmě k snížení ceny knih (zvýšení sazby DPH nevedlo ke zvýšení ceny, protože by překročila jistou psychologickou hranici, kolik jsou kupující ochotni zaplatit), ale spíše k umožnění realizace více projektů, které při vyšší sazbě ustoupily do pozadí – jedná se o vydávání nevýdělečných titulů, debutové prózy či poezie.

Michal Bronec, Straky na vrbě

Klesnou ceny knih?

Neřekl bych, že ceny klesnou (jedná se ostatně jen o 5 Kč z každé stokoruny), ale snad přestanou na čas stoupat. Jinak hrozí, že ta spirála zmenšujících se nákladů a rostoucích cen knih od kusu většinu knižního trhu zadusí.

Pomůže pokles DPH vašemu podnikání? Co by stát ještě měl udělat?

Je to určitá pomoc. Nakladatel bude platit o něco méně tiskárně; ty peníze se sice v rámci DPH opět vrací, ale napřed je musí někde vzít. Příjemnější by byl samozřejmě návrat k těm původním 5%; v knihách je (doufejme stále) vzdělanost a vzdělanost by měla být národní poklad, tudíž je škoda ji utiskovat; navíc nemyslím, že by zisky plynoucí z prodeje knih byly tak veliké, aby se to zdanění nějak závratně vyplatilo.

Robert Pilch, Brokilon

Klesnou ceny knih?

Neklesnou, a to z jednoduchého důvodu. Když DPH stoupla z deseti procent na patnáct, prodávali jsme už vydané knihy za stejnou cenu, rozdíl v DPH jsme my nakladatelé uhradili z vlastních marží. Nové knihy jsme zdražovat nemohli, ceny jsou už tak dost vysoké a konkurence je velká. Snížením DPH na deset procent se jen částečně vrátí situace do původního stavu. Připomínám, že úplně původně bylo DPH na knihy 5%, takže vlastně pořád na tého novele my nakladatelé "proděláme".

Pomůže pokles DPH vašemu podnikání? Co by stát ještě měl udělat?

Nižší sazba pochopitelně pomůže, tenká hranice mezi výdělečnou a prodělečnou knihou se o kousek posune a zase bude mít smysl dělat některé projekty. Dobré by bylo jakékoli další snížení DPH, ideálně až na nulu, jako je to například ve Velké Británii, ale to je bohužel jen utopie. Vůbec nejlepší by ale bylo, kdyby se konečně přestalo hýbat s daňovými a jinými zákony, aby se obecně zlepšily podnikatelské jistoty a bylo možné plánovat na několik let dopředu. Zmatek a změny každého půl roku podnikání neprospívají.

Témata: DPH | knihy

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama